Aθλητικά NέαΓλίτωσε τα… χειρότερα χάρη στο VAR η Βιγιαρεάλ

Γλίτωσε τα… χειρότερα χάρη στο VAR η Βιγιαρεάλ

Ισόπαλο με σκορ 1-1 τελείωσε το ματς… τελικό για τη Βιγιαρεάλ με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο «Θεράμικα», στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αποτέλεσμα που δεν είναι και το καλύτερο δυνατό για το «κίτρινο υποβρύχιο», στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού από την Primera Division, καθώς το διατηρεί στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αλλά, μάλλον το αφήνει ικανοποιημένο, δεδομένης της διακύμανσης του αγώνα…

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κατάφεραν να προηγηθούν κιόλας χάρη στο αυτογκόλ του Χάουμε Κόστα στο 17ο λεπτό. Στην επανάληψη, η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε την κατάσταση καις την πρώτης της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Εκαμπί στο 71’.

Ωστόσο, η Μπιλμπάο είχε τον τελευταίο λόγο, με τον Γιούρι να σκοράρει μετά από ασίστ του Ίνιγο Κόρδοβα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, για να ακυρωθεί το γκολ του με τη χρήση του VAR. Με το ριπλέι πάντως να δείχνει πως πρόκειται για τουλάχιστον οριακή περίπτωση, αν όχι καθαρό γκολ!

Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή, 18/1
Χετάφε-Αλαβές 4-0 (33′ πεν., 88′ Μάτα, 46′, 55′ Μολίνα)

Σάββατο, 19/1
Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη 2-0 (75′ Κασεμίρο, 90’+3′ Μόντριτς)
Ουέσκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (31′ Ερναντέζ, 52′ Αρίας, 71′ Κόκε)
Θέλτα-Βαλένθια 1-2 (40′ Νέστορ Αραούχο-71′ Τόρες, 84′ Ροντρίγο)

Κυριακή, 20/1
Μπέτις-Τζιρόνα 3-2 (12’ Τέγιο, 54’ Λόρεν, 90+5’ Καναλές-36’ Γκαρσία, 44’ Ντούμπια)
Βιγιαρεάλ-Μπιλμπάο 1-1 (71′ Εκαμπί-17′ αυτ. Κόστα)
Λεβάντε-Βαγιαδολίδ (19:30)
Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ (19:30)
Μπαρτσελόνα-Λεγκανές (21:45)
Εϊμπάρ-Εσπανιόλ (22:00)