Aθλητικά Nέα«Γκάζωσε» στο δεύτερο μέρος και… καθάρισε την Πάρμα η Αταλάντα

«Γκάζωσε» στο δεύτερο μέρος και… καθάρισε την Πάρμα η Αταλάντα

Θυμήθηκε τον καλό εαυτό της η Αταλάντα, η οποία «πάτησε» την Πάρμα (3-0 εντός έδρας) και πανηγύρισε το δεύτερο διαδοχικό «τρίποντό» της. Η ομάδα του Γκασπερίνι ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο της έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Τη λύση έδωσε ένας… αντίπαλος, καθώς ο Γκάλιολο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 55’ και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι «νερατζούρι» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και σημείωσαν δύο ακόμα τέρματα σε 8 λεπτά: στο 72’ ο Παλομίνο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 80’ με πανομοιότυπο τρόπο ο Μαντσίνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Με αυτή τη νίκη οι «ορομπίτσι» ανάσαναν ακόμα περισσότερο, ενώ οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν τη 2η διαδοχική ήττα τους και μάλλον ξεφουσκώνουν σιγά-σιγά.