Aθλητικά NέαΓερμανία: Διατήρησε το +4 η Μπάγερν (όλα τα αποτελέσματα & vid)

Γερμανία: Διατήρησε το +4 η Μπάγερν (όλα τα αποτελέσματα & vid)

Με δύσκολες νίκες έκλεισαν τον πρώτο γύρο της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου και Λειψία, με τους «Βαυαρούς» να διατηρούν το «μαξιλαράκι ασφαλείας» του +4 από τη βασική αντίπαλό τους στην… κούρσα του τίτλου, τουλάχιστον, με βάση τα όσα έχουν γίνει στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Το πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στην WWK Arena έκρινε την αναμέτρηση με την Μπάγερν να φτάνει στην 12η νίκη της με 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το ματς στην Red Bull Arena, όπου ο Εμίλ Φόσμπεργκ διατήρησε «ζωντανή» την ομάδα του Νάιγκελσμαν στην κούρσα του τίτλου.

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος έμεινε στον πάγκο της Στουτγκάρδης, βλέποντας την ομάδα του να γνωρίζει «βαριά» ήττα από την Αρμίνια στο Λπίλεφελντ με 3-0, αποτέλεσμα που έδωσε βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Από τις 12/12 και το 1-0 στην έδρα της Μάιντς έχει να νικήσει η Κολονία, συμπληρώνοντας πεντάδα αγώνων χωρίς «τρίποντο» (3 ήττες, 2 ισοπαλίες). Η «κατηφόρα» των «τράγων» σταμάτησε απόψε (20/01) στο Γκελζενκίρχεν, όπου με το γκολ του Τίλμαν (πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησαν με 2-1 της Σάλκε, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga.