Aθλητικά NέαΓερμανία: Ανετη νίκη της Μπάγερν με 10 παίκτες (vid)

Γερμανία: Ανετη νίκη της Μπάγερν με 10 παίκτες (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε άνετα τα προγνωστικά και επικράτησε, στην έδρα της, με 4-0 της Στουτγκάρδης, στο πλαίσιο της 26ης ημέρας του γερμανικού πρωταθλήματος. Ο Κώστας Μαυροπάνος, που αγωνίστηκε βασικός, και η υπόλοιπη άμυνα των φιλοξενούμενων «δεινοπάθησε» από τον φοβερό και τρομερό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι πρωταθλητές Ευρώπης έφθασαν εύκολα στη νίκη, μολονότι ουσιαστικά αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, καθώς στο 12ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντέιβις!

Από εκεί και πέρα η Αϊντραχτ, με πρωταγωνιστή ξανά τον Αντρέ Σίλβα, που πέτυχε άλλα δύο γκολ, επικράτησε με 5-2 της Ουνιόν Βερολίνου, ενώ η Ντόρτμουντ σώθηκε χάρη στον Ερλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, με το δεύτερο στο 90ό λεπτό για να ισοφαρίσει στην Κολωνία την τοπική ομάδα στο τελικό 2-2. Τέλος η Βόλφσμπουργκ νίκησε στη Βρέμη με 2-1 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.