Aθλητικά NέαΦρένο από Μπαστιά στην πρωτοπόρο Νις

Φρένο από Μπαστιά στην πρωτοπόρο Νις

Κι η δεύτερη γκέλα εντός έδρας για τη Νις, ήρθε με το ίδιο σκορ (1-1), όπως είχε συμβεί και απέναντι στη Λιλ στις 27 Αυγούστου. Το ένα γκολ του Πλεά δεν ήταν αρκετό για την πρωτοπόρο που έμεινε στο 1-1 με την μαχητική Μπαστιά. Οι Κορσικανοί παρά το γεγονός πως έμειναν πίσω στο σκορ, το πάλεψαν και δεν επέτρεψαν στη Νις ένα ακόμα τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι που έρχονταν από ήττα στην αναμέτρηση με τη Σάλκε για το Europa League, προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ, αφού μόλις στο 11ο λεπτό ο Πλεά άνοιξε το σκορ. Στο 60ο λεπτό όμως ήρθε η ισοφάριση για την Μπαστιά, αφού έγινε κάθετη πάσα, ο Μοστεφά θέλησε να πλασάρει τον Καρντινάλ που απέκρουσε, αλλά ο Κρίβελι πήρε την επιστροφή και πλάσαρε για να διαμορφώσει το 1-1. Ο Πλεά είχε την ευκαιρία στο 87′ να χαρίσει τη νίκη στη Νις αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Πλέον η Νις νιώθει την…ανάσα της Μονακό που βρίσκεται έναν βαθμό πίσω της, κάτι που θα ισχύει και για την Παρί, αν επικρατήσει στο βραδινό ματς απέναντι στη Λιόν.