Aθλητικά Nέα«Φορτώνει» η Φενέρμπαχτσε!

«Φορτώνει» η Φενέρμπαχτσε!

«Χτίζει» σερί και σκαρφαλώνει στη βαθμολογία η Φενέρμπαχτσε. Με επιβλητική εμφάνιση από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα (κι ενώ ως τότε είχε βρεθεί στο -10), η ομάδα του Ομπράντοβιτς επικράτησε… εύκολα 83-69 της Μπασκόνια για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Κάπως έτσι, με τη τρίτη σερί νίκη, οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 7-3 και είναι «γερά» στο κόλπο της τετράδας, την ώρα που οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 4-6.

Πλουραλισμό στην επίθεση για τη Φενέρ που έβρισκε σκορ όποτε και με όποιον ήθελε. Ο Σλούκας έβαλε 14 πόντους (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), είχε 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλεψίμο. Από… κοντά και ο Νάναλι με 16 πόντους, 10 με 6 ασίστ και 3 μπλοκ είχε ο Βέσελι, 12 ο Ντατόμε, 11 ο Γουοναμέικερ και 10 ο Μέλι.

Από πλευράς ηττημένων, που από το τρίτο δεκάλεπτο έχασαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι και βρέθηκαν να κυνηγούν –μάταια- διψήφιες διαφορές, 13 πόντους σημείωσε ο Σενγκέλια και από 10 οι Τίμα, Χουέρτας (5ασίστ) και Μπομπουά, ενώ ο Γκρέιντζερ έμεινε χαμηλά με 6 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Οι Βάσκοι είχαν 5/21 τρίποντα, τραγικό ποσοστό για εντός έδρας ματς και το οποίο δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στην αποψινή αναμέτρηση…

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-41, 51-66, 69-83