Aθλητικά Nέα«Εξουδετερώθηκαν» Γουλβς και Λέστερ

«Εξουδετερώθηκαν» Γουλβς και Λέστερ

Εξουδετερώθηκαν και… βολεύτηκαν με την ισοπαλία! Ο λόγος για τη Γουλβς και τη Λέστερ, που έμειναν στο 0-0 στο «Μολινό», με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν ευχαριστημένοι καθώς αγωνίστηκαν με 10 παίκτες στο τελευταίο τέταρτο. Έτσι, οι «λύκοι» έχασαν την ευκαιρία να ανέλθουν στην 6η θέση, ενώ έχουν ξεμείνει με μόλις μία νίκη στις 7 τελευταίες αγωνιστικές (1-3-3). Από την άλλη, η ομάδα του Ρότζερς διατηρείται στην 3η θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στη Λέστερ, που απείλησε με σουτ του Τίλεμανς στο 9’, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο ήταν σε καίρια θέση. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0, όμως ο Ζότα αστόχησε μέσα από την περιοχή. Στο 24’, οι «αλεπούδες» είχαν μία ακόμα καλή ευκαιρία, με τον Σογιουνσού να παίρνει την κεφαλιά, ωστόσο έστειλε την μπάλα στον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 43’, η Γουλβς σκόραρε με τον Μπολί, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR, καθώς ο Νέτο ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 60’. Στο 76’, ο Τσαντούρι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του Ρότζερς. Τη συγκεκριμένη εξέλιξη προσπάθησε να εκμεταλλευτούν οι «λύκοι», που ανέβασαν την πίεσή τους και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με τον Χιμένες στις καθυστερήσεις (91’, 94’). Παρ’ όλα αυτά, τίποτα δεν άλλαξε και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο (08/02)
Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-1 (18’ Μπερνάρντ, 58’ Ρισάρλισον, 88’ Κάλβερτ-Λιούιν / 51’ Μπεντέκε)
Μπράιτον-Γουότφορντ 1-1 (78′ αυτ. Μαριάπα – 19′ Ντουκουρέ)