Aθλητικά NέαΕξάρα για Γερμανία, δεύτερη η Β. Ιρλανδία! (videos)

Εξάρα για Γερμανία, δεύτερη η Β. Ιρλανδία! (videos)

Τα αγωνιστικά της πλάνα -όχι πως δεν το έκανε ήδη- για το Παγκόσμιο Κύπελλο του καλοκαιριού στη Ρωσία, πρέπει να προετοιμάζει η Γερμανία, καθώς διέσυρε τη Νορβηγία με 6-0 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της. Τι χρειάζεται η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ;

Μόλις έναν βαθμό στα δύο επόμενα ματς κόντρα σε Βόρεια Ιρλανδία και Αζερμπαϊτζάν και «καθάρισε». Η «νάσιοναλμανσαφτ» ήταν εντυπωσιακή, καθώς ήδη στο α’ ημίχρονο είχε διαμορφώσει το σκορ στο επίπεδο του 4-0 και στο β’ μέρος περιορίστηκε σε χαμηλές ταχύτητες, κάτι όμως που δεν την εμπόδισε να πετύχει άλλα δύο γκολ.

Ο Οζίλ άνοιξε το σκορ στο 10′, ενώ ο Ντράξλερ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το σκορ του α’ μέρους διαμόρφωσε ο Βέρνερ με δύο γκολ (21′, 40′) που είχε σκοράρει και κόντρα στην Τσεχία. Γκορέτσκα (50′) και Γκόμεζ απλά πρόσθεσαν και το δικό τους όνομα στη λίστα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Κερδισμένη του ομίλου, όμως, είναι η Β. Ιρλανδία που νίκησε την Τσεχία με 2-0 και έτσι εξασφάλισε τη θέση της στα μπαράζ και μαθηματικά. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Έβανς (28′) και Μπραντ (41′).