Aθλητικά NέαΈβερτον με... ζόρια, πρόκριση με βασικό Γκερέρο για Νότιγχαμ

Έβερτον με… ζόρια, πρόκριση με βασικό Γκερέρο για Νότιγχαμ

Τα βρήκε… σκούρα αλλά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της «συγκινητικής» Ρόδεραμ η Έβερτον!

Τα «ζαχαρωτά» λίγο έλειψε να πληρώσουν το ροτέισον του Κάρλο Αντσελότι, αλλά κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Αγγλίας στην παράταση και να γλιτώσουν το… κάζο! Η Έβερτον, πάντως, είχε ξεκινήσει ιδανικά τον αγώνα σκοράροντας μόλις στο 9′ με τον Τσενκ Τοσούν, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες της χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στην Ρόδεραμ να βρει την… απάντηση με τον Ολοσούντε (56′) και να ζορίσει τους γηπεδούχους.

Ο Τοσούν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο 86ο λεπτό, αλλά μετά από εξέταση του VAR το γκολ δεν μέτρησε και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όπου ο Ντουκουρέ (93′) βρήκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και η Έβερτον κράτησε τη νίκη-πρόκριση μέχρι το φινάλε.

Μεγάλη πρόκριση και για την Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία είχε βασικό τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο που ενδιαφέρει τον Άρη, κόντρα στην Κάρντιφ με την ομάδα του Κρις Χιούτον να επικρατεί με 1-0 χάρη σε γκολ του Τέιλορ μόλις στο 3′.

Πρόκριση και για την Μίλγουολ που πέρασε με σκορ 2-0 από την έδρα της Μπόρεχαμ Γουντ, ενώ η Λούτον ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρέντινγκ με 1-0. Με σκορ 2-0 προκρίθηκε τόσο η Νόριτς επί της Κόβεντρι, όσο και η… άσημη Τσόρλεϊ επί της Ντέρμπι Κάουντι που υπέστη γερό… κάζο!