Aθλητικά NέαΈτσι… γιορτάζει ο Πελεγκρίνι!

Έτσι… γιορτάζει ο Πελεγκρίνι!

Πριν την 5η αγωνιστική της Premier League, η Γουέστ Χαμ μετρούσε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι δεχόταν αφόρητη πίεση και η καρέκλα του «άρχιζε να τρίζει» επικίνδυνα, αλλά κάποια στιγμή τα «σφυριά» θα αντιδρούσαν γιατί δεν έχουν κακό ρόστερ (το αντίθετο μάλιστα)!

Η αντίδραση των παικτών της ομάδας του Λονδίνου ήρθε στο «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην αήττητη μέχρι σήμερα, Έβερτον του Μάρκο Σίλβα. Και ήταν μια αντίδραση εντυπωσιακή και αφιερωμένη στον Χιλιανό τεχνικό, που συμπλήρωσε σήμερα 65 χρόνια ζωής.

Η Γουέστ Χαμ νίκησε με σκορ 3-1 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί, που αποτελούσε ισοφάριση της επίδοσης της σεζόν 2010-11. Δύο γκολ πέτυχε ο Γιαρμολένκο (11’ και 31’) και ένα ο Αρναούτοβιτς (61’), ενώ για τα «ζαχαρωτά», που γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα, σκόραρε ο Σίγκουρτσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Αναλυτικά η 5η αγωνιστική

Σάββατο, 15/9

Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-2 (93′ Λαμέλα – 39′ Βαινάλντουμ, 54′ Φιρμίνο)

Μπόρνμουθ-Λέστερ 4-2 (19′, 37′ Φρέιζερ, 41′ πέν. Κινγκ, 81′ Σμιθ – 88′ πέν. Μάντισον, 89′ Ολμπράιτον)

Τσέλσι-Κάρντιφ 4-1 (37′, 44′, 80′ πέν. Αζάρ, 83′ Γουίλιαν – 16′ Μπαμπά)

Χάντερσφιλντ-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (38′ Τζάτζα)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 3-0 (2′ Σανέ, 21′ Ντ. Σίλβα, 47′ Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ-Άρσεναλ 1-2 (90+1′ Κλαρκ – 49′ Τζάκα, 58′ Οζίλ)

Γουότφορντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (65′ Γκρέι – 35′ Λουκάκου, 38′ Σμόλινγκ)

Κυριακή, 16/9

Γουλβς-Μπέρνλι 1-0 (61′ Χιμένες)

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 1-3 (45+2′ Σίγκουρτσον – 11′, 31′ Γιαρμολένκο, 61′ Αρναούτοβιτς)