Aθλητικά NέαΈσπασε την… κατάρα με το Λαύριο ο Κολοσσός!

Έσπασε την… κατάρα με το Λαύριο ο Κολοσσός!

Τέλος στην απίστευτη παράδοση του Λαυρίου έβαλε ο Κολοσσός!

Η ομάδα του Σερέλη μετρούσε 5/5 μέσα στη Ρόδο, αλλά μετά το 27’ κατέρρευσε και έτσι οι «θαλασσί» πήραν τη νίκη (77-62), σπάζοντας παράλληλα και το… ρόδι στη φετινή Basket League (2-1).

Κορυφαίος για τον Κολοσσό ήταν ο Καντέρ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Άντριτς να είχε 15π. και τον Άρτις 10π.

Από το Λαύριο, που έκανε πρεμιέρα για φέτος, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 19 πόντους.

Καλύτερη εκκίνηση στο παιχνίδι από το Λαύριο, όπου με μπροστάρη τον Ντέιβις ξέφυγε στο +6 (8-14). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός αντέδρασε με τον Τούμπα και μείωσε στον πόντο (15-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρήσαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που τους βρήκε μπροστά (20-22).

Με δύο σερί τρίποντα ξεκίνησε στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σερέλη για το +8 (20-28), με τους γηπεδούχους να σφίγγουν αμυντικά και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με τον Καντέρ, να μειώνουν στο καλάθι (28-30), στα μισά. Ωστόσο, από την άλλη το Λαύριο έβρισκε λύσεις στην επίθεση και απαντούσε στους Ροδίτες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά (38-39).

Με τους Ζάρα και Καντέρ, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά (45-43), στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Άλστον να απαντά για λογαριασμό του Λαυρίου (45-48), στο 24’. Όμως, ο Τούρκος αντέδρασε εκ νέου για τους Ροδίτες, οι οποίοι έφτασαν στο +4 (52-48), με τον Ντέιβις να ισορροπεί το ματς (54-54), στο 27’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τα λάθη, με την ομάδα του Καντζούρη από την άλλη να παίρνει τον έλεγχο και να κλείνει την τρίτη περίοδο με το +5 (59-54).

Εξαιρετικές άμυνες από τον Κολοσσό στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +12 (66-54). Η λύση για το Λαύριο ήρθε με το τρίποντο του Μουράτου (66-57), αλλά στη συνέχεια έδειχνε να μένει από δυνάμεις, με τους Ροδίτες να είχαν τα ηνία και μία διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62