Aθλητικά Nέα«Έσωσε» τον βαθμό στο φινάλε η Μίλαν

«Έσωσε» τον βαθμό στο φινάλε η Μίλαν

Γκέλα ολκής για τη Μίλαν, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την εκ των ουραγών ΣΠΑΛ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A και έχασε την ευκαιρία να πιάσει, έστω και με ματς περισσότερο, τη Νάπολι στην 6η προνομιούχο θέση. Οι «ροσονέρι» έχουν πλέον 43 βαθμούς, αλλά νοιώθουν «καυτή» την ανάσα της Βερόνα με 42. Η ΣΠΑΛ με τον βαθμό που πήρε, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, αλλά δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες παραμονής.

Η ΣΠΑΛ σόκαρε την αντίπαλό της, καθώς στο 13’ προηγήθηκε με τον Βαλότι. Η Μίλαν ανέλαβε τα ηνία και πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με τον Τσαλχάνογλου, αλλά αντ’ αυτού δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 30’ από τον Φλοκάρι. Επτά λεπτά αργότερα, οι «ροσονέρι» είδαν να τους ακυρώνεται -σωστά- το γκολ του Τσαλχάνογλου ως οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ντ’Αλεσάντρο.

Ένας επιθετικός μονόλογος ήταν το δεύτερο ημίχρονο για τη Μίλαν, η οποία απείλησε στο 51’ με τον Πακετά και στο 57’ με τον Ρέμπιτς. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κεσί να χάσει ευκαιρία, με την ουσία να παραμένει ίδια. Οι «ροσονέρι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Τελικά το γκολ ήρθε στο 80’ με τον Λεάο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμη περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο αυτογκόλ του Βίκαρι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βερόνα για Ευρώπη

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη πέτυχε η Βερόνα, η οποία επιβλήθηκε 3-2 της Πάρμα. Έτσι, έφτασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τη Μίλαν, η οποία είναι στην 7η θέση (υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο) και στο -3 από την 6η, όπου βρίσκεται η Νάπολι. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με τους νικητές να παίρνουν τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρμα του Πεσίνα, δέκα λεπτά πριν το τέλος. Από την άλλη, οι ηττημένοι έμειναν στους 39 και την 9η θέση.

Νίκη παραμονής η Σαμπντόρια

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας διπλό πήρε η Σαμπντόρια, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Λέτσε, στο ντέρμπι παραμονής. Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο και τα τρία γκολ μπήκαν από το σημείο του πέναλτι, η ομάδα της Γένοβας είχε σκόρερ τον Ραμίρες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ. Έτσι, έφτασε τους 29 βαθμούς και αποσπάστηκε 4 από την αντίπαλό της, η οποία παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Μεγάλο διπλό η Σασουόλο

Την πρώτη της νίκη μετά τη διακοπή και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο πανηγύρισε η Σασουόλο, που επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Φιορεντίνα, η οποία παραμένει χωρίς τρίποντο. Οι νικητές έφτασαν τους 34 βαθμούς και μπορούν να αισθάνονται άνετα σχετικά με την παραμονή, σε αντίθεση με τους ηττημένους, που βρίσκονται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Αναλυτικά, η 29η αγωνιστική

Τρίτη 30/6
Τορίνο-Λάτσιο 1-2 (5’ πεν. Μπελότι – 48’ Ιμόμπιλε, 73’ Παρόλο)
Τζένοα-Γιουβέντους 1-3 (76’ Πιναμόντι – 50’ Ντιμπάλα, 56’ Ρονάλντο, 73’ Ντάγκλας Κόστα)

Τετάρτη 1/7
Ίντερ-Μπρέσια 6-0 (5’ Γιανγκ, 20’ πεν. Σάντσες, 45’ Ντ’ Αμπρόσιο, 52’ Γκαλιαρντίνι, 83’ Έρικσεν, 88’ Καντρέβα)
Μπολόνια-Κάλιαρι 1-1 (45’ Μπάροου – 48’ Σιμεόνε)
Φιορεντίνα-Σασουόλο 1-3 (90’ Κουτρόνε – 25’, 34’ πεν. Ντεφέλ, 61’ Μουλντούρ)
ΣΠΑΛ-Μίλαν 2-2 (13’ Βαλότι, 30’ Φλοκάρι – 80’ Λεάο, 90’+3’ αυτ. Βίκαρι)
Λέτσε-Σαμπντόρια 1-2 (50’ πεν. Μανκόσου – 40’ πεν., 75’ πεν. Ραμίρες)
Βερόνα-Πάρμα 3-2 (45’ πεν. Ντι Κάρμινε, 54’ Ζακανί, 81’ Πεσίνα – 14’ Κουλουσέφσκι, 64’ Γκαλιόλο)