Aθλητικά NέαΈσωσε τον βαθμό στα… χασομέρια η Κάλιαρι του Λυκογιάννη

Έσωσε τον βαθμό στα… χασομέρια η Κάλιαρι του Λυκογιάννη

Το… έσωσε στο τέλος η Κάλιαρι. Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη ήρθε 2-2 κόντρα στην Έμπολι στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Serie A, ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φαρίας.

Οι γηπεδούχοι έραψαν στα μέτρα τους το παιχνίδι στο 36’ με το γκολ του Παβολέτι, που άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 70’ με τον Ντι Λορένσο και Ζαΐτς ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 81’, αλλά η Κάλιαρι μίλησε στο τέλος. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και οι γηπεδούχοι στο +7.

Αναλυτικά, η 20ή αγωνιστική:

Σάββατο 19/1
Ρόμα-Τορίνο 3-2 (15’ Ζανιόλο, 34’ Κολάροφ, 73’ Ελ Σαραουί – 51’ Ρίνκον, 67’ Ανσάλντι)
Ουντινέζε-Πάρμα 1-2 (50’ Οκάκα – 11’ πεν. Ινγλέσε, 68’ Ζερβίνιο)
Ίντερ-Σασουόλο 0-0

Κυριακή 20/1
Φροζινόνε-Αταλάντα 0-5 (11’ Μαντσίνι, 44’, 47’, 64’, 73’ Ζαπάτα)
Σπαλ-Μπολόνια 1-1 (63′ Κούρτιτς / 24′ Παλάσιο)
Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 3-3 (34′, 70′, Μουριέλ, 90’+3′ Πατσέγια / 44′ Ραμίρες, 81′ πέν, 85′ Κουαλιαρέλα)
Κάλιαρι-Έμπολι 2-2 (36′ Παβολέτι, 90+1′ Φαρίας-70′ Ντι Λορένσο, 81′ Ζαΐτς)
Νάπολι-Λάτσιο (21:30)