Aθλητικά Nέα«Έσωσε» τον Μίτσελ ο Ρομπέρτο! (video)

«Έσωσε» τον Μίτσελ ο Ρομπέρτο! (video)

Πρώτη φορά χαμόγελα φέτος για τη Μάλαγα! Ύστερα από εννιά αγωνιστικές δίχως νίκη, η ομάδα του Μίτσελ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Θέλτα και επικρατώντας 2-1 να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στη La Liga. Ένα αποτέλεσμα που δίνει παράταση ζωής στον πάγκο των Ανδαλουσιάνων, στον άλλοτε κόουτς του Ολυμπιακού. Κάτι που ίσως να μην είχε συμβεί, αν δεν ήταν ο Ρομπέρτο να κάνει μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ στο 88′.

Ο γιος του Μίτσελ, Αντριάν Γονζάλεθ, άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στο «Ροσαλέδα». Ένα τέρμα απόλυτα δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο αντιπάλων στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο μέρος, βέβαια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πίεσαν αρκετά τη Μάλαγα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 76′ με τον Ιάγκο Άσπας.

Πάνω, όμως, που όλα έδειχναν να στραβώνουν, η ομάδα του Μίτσελ κέρδισε -σωστό- πέναλτι στο 83′, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο αρχηγός, Ρέθιο. Λίγο αργότερα ήρθε η «μεγάλη» επέμβαση του Ρομπέρτο και κάπως έτσι… έδεσε το γλυκό, με τους Ανδαλουσιάνους να παίρνουν το πρώτο -πολύτιμο- τρίποντό τους στο τρέχον πρωτάθλημα.