Aθλητικά NέαΈσωσε το βαθμό στο 86' η Άρσεναλ

Έσωσε το βαθμό στο 86′ η Άρσεναλ

Μια νωχελική Άρσεναλ βρέθηκε να χάνει από το 16’ στην έδρα της από τη Γουλβς, έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της ήττα από τον Αύγουστο και εκείνο το 3-2 κόντρα στην Τσέλσι, αλλά ένα γκολ του Μικιταριάν στο 86’ έσωσε το βαθμό για την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Στο -3 από την πρώτη τετράδα πλέον οι «κανονιέρηδες».

Η Γουλβς ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα, στην πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε ένα τραγικό λάθος στο κέντρο του γηπέδου από τον Τσάκα, ο οποίος άφησε τη μπάλα νομίζοντας πως υπάρχει συμπαίκτης δίπλα του και στη συνέχεια αυτή κατέληξε στον Καβαλέιρο, που μετά από συνεργασία με τον Χιμένεζ, άνοιξε το σκορ για τους «λύκους».

Στη συνέχεια η Άρσεναλ πίεσε, απείλησε με Λακαζέτ στο 22’ και Κολάσινατς στο 35’, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει ούτε ένα σουτ εντός στόχου στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν επικίνδυνοι κάθε φορά που έβγαιναν στην αντεπίθεση και δικαίως προηγούνταν μετά τα πρώτα 45 λεπτά, με την Άρσεναλ να μην έχει ολοκληρώσει κανένα από τα 12 φετινά της πρώτα ημίχρονα στην Premier League έχοντας προβάδισμα!

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν συντριπτικά ποσοστά κατοχής, αλλά συνέχισαν να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Ρούι Πατρίσιο. Κάτι που συνέβη στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Αρχικά, στο 71’ με σουτ του Μπεγιερίν να περνάει ελάχιστα άουτ και δύο λεπτά μετά με τον Ομπαμεγιάνγκ να σημαδεύει το δοκάρι. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 86’, όταν ο Μιχιταριάν έκανε μία σέντρα από τα δεξιά και η μπάλα αφού πέρασε από όλους κατέληξε στα δίχτυα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γουλβς έφτασε «μια ανάσα» από τη νίκη, αλλά ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Νέβες χτύπησε στο δοκάρι του Λένο.

Έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Άρσεναλ να παραμένει αήττητη για 10ο συνεχόμενο παιχνίδι στην Premier League και την Γουλβς να είναι μάλλον απογοητευμένη που παρά την πολύ καλή εμφάνιση, δεν πήρε το τρίποντο στο «Έμιρεϊτς».

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

Σάββατο 10 Νοεμβρίου
Κάρντιφ-Μπράιτον 2-1 (28’ Πάτερσον, 90’ Μπαμπά – 6’ Ντανκ)
Χάντερσφιλντ-Γουέστ Χαμ 1-1 (6’ Πίτσαρντ – 74’ Φελίπε Άντερσον)
Λέστερ-Μπέρνλι 0-0
Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 2-1 (7’, 40’ Ροντόν – 45’ Λέρμα)
Σαουθάμπτον-Γουότφορντ 1-1 (20’ Γκαμπιαντίνι – 82’ Χολέμπας)
Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 0-1 (66′ Φοΐθ)

Κυριακή 11 Νοεμβρίου
Λίβερπουλ-Φούλαμ 2-0 (41’ Σαλάχ, 53’ Σακίρι)
Τσέλσι-Έβερτον 0-0
Άρσεναλ-Γουλβς 1-1 (13’ Καβαλέιρο – 86′ Μιχιταριάν)
Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (12’ Νταβίντ Σίλβα, 48’ Αγκουέρο, 86′ Γκιντογκάν – 58’ Μαρσίαλ πεν.)