Aθλητικά Nέα«Έσωσε την παρτίδα» με Ντζέκο η Ρόμα (vid)

«Έσωσε την παρτίδα» με Ντζέκο η Ρόμα (vid)

Σκόνταψε στο «Dall’Ara» η Ρόμα. Με το μυαλό στον προημιτελικό της Τετάρτης (4/4, 21:45) με τη Μπαρτσελόνα για το Champions League, ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μπολόνια στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Serie A. Φανέλα βασικού πήραν από πλευράς «τζιαλορόσι» ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος «έβγαλε» ολόκληρο το 90άλεπτο και από πλευράς «ροσομπλού» ο Βασίλης Τοροσίδης, που αγωνίστηκε 77 λεπτά.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά και στο πρώτο επτάλεπτο έχασε δύο ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τους Σικ και Ντε Ρόσι, αλλά ο Σαντούρο αντέδρασε σωστά. Η Μπολόνια απάντησε με κεφαλιά του Ντόνσα και ένα λεπτό αργότερα, μετά από φάση διαρκείας, ο Πούλγκαρ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον, κάνοντας το 1-0 για τους «ροσομπλού». Στο 24’ ο Σαντούρο σταμάτησε και τον Ελ Σαραουί, ενώ στο 29’ ο Στρόοτμαν έχασε μια ευκαιρία από αυτές που δεν… χάνονται, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, κυριολεκτικά από το ένα μέτρο!

Η Ρόμα είχε τον έλεγχο και την εδαφική υπεροχή και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι Σικ, Φλορέντσι και Περότι, παρότι απείλησαν τον Σαντούρο, δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις, αλλά οι Παλάσιο και Ντι Φραντσέσκο δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους. Στο 61’, ο Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο «έριξε» στον αγώνα τον Ντζέκο και ο Βόσνιος επιθετικός τον δικαίωσε. Την πρώτη φορά (76’) που βρέθηκε σε θέση βολής, σημάδεψε σωστά και με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.