Aθλητικά NέαΕπιτέλους νίκη έπειτα από 2,5 μήνες η Ράγιο!

Επιτέλους νίκη έπειτα από 2,5 μήνες η Ράγιο!

Η Ράγιο Βαγεκάνο χρειάστηκε να περιμένει έως την 14η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην Εϊμπάρ (1-0) και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από δέκα αγωνιστικές και συγκεκριμένα από τις 14 Σεπτεμβρίου!

Η ομάδα του Μίτσελ Γκονζάλεθ κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της Εϊμπάρ στην Μαδρίτη και «ξεκόλλησε» από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα της La Liga. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι… προσγειώθηκαν κάπως «ανόμαλα» στην πραγματικότητα μετά τον θρίαμβο επί της Ρεάλ Μαδρίτης την προηγούμενη αγωνιστική.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τα ηνία του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλες στιγμές μπροστά από την εστία του Ντιμιτριέφσκι. Μάλιστα στο 25’ ο Τζόρνταν λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Σκοπιανό γκολκίπερ να τον σταματά με εντυπωσιακό τρόπο. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντε Τόμας να περνά ελάχιστα έξω.

Αρκετά… φουριόζοι μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο οι «βαγεκάνοι» αιφνιδιάζοντας την Εϊμπάρ, καθώς μέσα σε ένα τετράλεπτο «φωτιά» είχαν δοκάρι και γκολ!

Συγκεκριμένα, ο Άντρι Εμπάρμπα στο 49’ θα ρίξει μια προειδοποιητική «βολή», με το πλασέ του να βρίσκει στο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια θα ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να βρουν κλασική ευκαιρία, με την Ράγιο να πανηγυρίζει μια τεράστια σημασίας νίκη.