Aθλητικά NέαΕπιμένει κορυφή η Νις, εξάσφαιρη Λιόν

Επιμένει κορυφή η Νις, εξάσφαιρη Λιόν

Η Νις κρατήθηκε στην κορυφή και απέκτησε αέρα τριών πόντων από τη Μονακό, αφού πέρασε από την έδρα της Γκινγκάμπ με 1-0, χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Μπελχαντά στο 5ο λεπτό. Αυτή ήταν η 5η νίκη για την πρωτοπόρο Νις σε επτά εκτός έδρας παιχνίδια και γύρισε στις νίκες μετά το ισόπαλο 1-1 που παραχώρησε την περασμένη Κυριακή στην έδρα της απέναντι στην Μπαστιά. Η Νις έφτασε τους 36 πόντους, έναντι 33 της Μονακό.

Εντυπωσιακή εμφάνιση, τρεις μέρες μετά την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της πραγματοποίησε η Λιόν που σάρωσε τη Ναντ με 6-0 με τους Τολισό (16’), Λακαζέτ (39’) με πέναλτι και Γκοναλόν (42’) για να πάρουν σκυτάλη στην επανάληψη οι Βαλμπιενά (60’), Ντιακχατέ (75’) και Φεκίρ (82’) στο δεύτερο μέρος. Η Λιόν με αυτή την επικράτηση πέρασε στην 4η θέση με 25 πόντους, αφήνοντας πιο πίσω την Μπορντό και τη Ρεν που έχουν 24.

Οι «Γιρονδίνοι» έφεραν ισόπαλο 1-1 στην έδρα της Μπαστιά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Μπιφουμά στο 49’ για να ισοφαρίσει ο Λαμπόρντε σε 1-1 στο 78ο λεπτό. Εντυπωσιακή ήταν στην έδρα της η Νανσί που σάρωσε τη Μετς με 4-0, αφού προηγήθηκε με τον Πεντρετί στο 39’, ο Κουφό και ο Ντίας στο 79’ και το 80’ έκαναν το 3-0 για να έρθει το 4-0 από τον Αϊτ Μπενασέρ στο 93’.

Η Σεντ Ετιέν δεν μπόρεσε να πάρει νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στη Μαρσέιγ και έμεινε στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους ν’ αποσπούν την 3η εκτός έδρας ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα. Η Τουλούζ επικράτησε 1-0 της Μονπελιέ με γκολ του Σιλά στο 19′ και βρίσκεται στην 8η θέση.