Aθλητικά NέαΕπική Λας Πάλμας σε μυθική ματσάρα! (video)

Επική Λας Πάλμας σε μυθική ματσάρα! (video)

Από… περίπατος, ντερμπάρα!

Η Θέλτα έδειχνε πως θα περάσει «αέρα» από τις Κανάριες Νήσους, αλλά η Λας Πάλμας επέστρεψε από την «κόλαση», με μία επική ανατροπή στο β’ μέρος, που θα μπορούσε να γίνει ακόμη και… ολική.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο 45λεπτο, με τον εκπληκτικό Ιάγκο Άσπας να δημιουργεί για το 0-1 του Βας μόλις στο 5’ και να πετυχαίνει τα άλλα δύο γκολ στο 14’ και στο 21’. Μόνο που οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη…

Βγαίνοντας με το… μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν με τον Μπιγάς στο 52’ και εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Σέρχιο στο 65’, έφεραν στα ίσα το ματς με δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά, των Βιέρα (66’, με πέναλτι) και Μπόατενγκ (68’)! Στη συνέχεια, πίεσαν για να φέρουν… τούμπα την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League, αλλά το 3-3 έμεινε ως το τέλος.

Στα άλλα ματς της 10ης αγωνιστικής, η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Οσασούνα στο “San Mames”, ενώ η Εσπανιόλ νίκησε 1-0 την Μπέτις στη Σεβίλη, με αποτέλεσμα η πίεση για τον Γκουστάβο Πογέτ να αυξάνεται…