Aθλητικά NέαΕπική ανατροπή, θρυλική νίκη!

Επική ανατροπή, θρυλική νίκη!

Ημέρες Κωνσταντινούπολης του 2012 έζησε ο Ολυμπιακός. Παρότι βρέθηκε στο -9 (87-96) 67’’ πριν το τέλος, έστειλε το ματς με την Χίμκι στην παράταση και επικράτησε 109-98 μένοντας ολοζώντανος στην διεκδίκηση της πρόκρισης στα playoffs.

Κορυφαίοι ο Βασίλης Σπανούλης με το τρίποντο της ισοφάρισης και συνολικά 18 πόντους και 10 ασίστ, αλλά και ο Γιώργος Πρίντεζης με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ. Σπουδαία δουλειά από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 πόντους, από τον Κώστα Παπανικολάου με άλλους 18 αλλά και από τον αθόρυβο Αντώνη Κόνιαρη. Δεν έφταναν στην Χίμκι οι 36 πόντοι (αλλά με 7/21 τρίποντα) του Αλεξέι Σβεντ.

Με τέσσερις Έλληνες, Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και τον Μιλουτίνοφ άρχισε το ματς ο Ολυμπιακός, που χρειάστηκε δυόμισι λεπτά για να σπάσει το ρόδι με τρίποντο του αρχηγού του (3-4). Ωστόσο οι καλές άμυνες, κυρίως του νεότερου της πεντάδας, «συγκράτησαν» την συνήθως ασυγκράτητη επιθετικά Χίμκι και έδωσαν ώθηση για ένα 11-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπανικολάου και κάρφωμα του Μιλουτίνοφ (11-4). Ο Σέρβος φόρτωσε γρήγορα με δύο φάουλ τον Μπούκερ και συνέχισε να προσφέρει σκορ οδηγώντας την ομάδα του στο 15-7, όμως χρεώθηκε και ο ίδιος με δύο φάουλ επιστρέφοντας στον πάγκο. Γερέμπκο και Μπέρτανς έσπασαν το ρόδι από μακριά μειώνοντας στο καλάθι (19-17), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τις βολές και έκλεισε το δεκάλεπτο με 25-20 ανοίγοντας το δεύτερο με τρίποντο του Βεζένκοφ (28-20).

Η δημιουργία του Σπανούλη και η δράση του Ριντ κρατούσαν τους γηπεδούχους μπροστά, όμως ο Σβεντ μετά από 0/5 τρίποντα έβαλε δύο «κολλητά» και με την βοήθεια του Έβανς έφεραν τους Ρώσους σε απόσταση σουτ (39-37). Το τάιμ άουτ του Κεμζούρα λειτούργησε ευεργετικά, καθώς με τον αρχηγό του να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, τις καλές άμυνες και το τρίποντο του Κόνιαρη η διαφορά εκτοξεύτηκε στους εννιά (48-39). Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-42, με την Χίμκι να έχει 6/17 τρίποντα και 10/15 βολές απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν 13/21 δίποντα και 4/11 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ίδια φιλοσοφία. Ο Κόνιαρης συνέχισε τις εντυπωσιακές άμυνες, ο Πρίντεζης ήταν «ζεστός» και με την Χίμκι να ρίχνει… άσφαιρα από μακριά, η διαφορά έφτασε στους δώδεκα., 65-53. Κάποιες αβλεψίες στα μετόπισθεν πρόσφεραν ελεύθερα σουτ στους φιλοξενούμενους και αυτοί έγιναν ξανά απειλητικοί μειώνοντας στο καλάθι (69-67) με τον Σβεντ να παίρνει φωτιά.

Η φθορά Μιλουτίνοφ και Κόνιαρη σε φάουλ δεν βοήθησε, Ριντ και Ρούμπιτ δεν στάθηκαν στο ύψος της περίστασης αμυντικά και ο ασταμάτητος Σβεντ με το έκτο του τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Χίμκι, 72-74, επτάμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε από Κράμερ και Μπέρτανς και ξάφνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +6 (76-82) έχοντας 14/29 τρίποντα. Παρά την «παγωμάρα», ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο σερί παλικαρίσια γκολ-φάουλ από Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη έφτασε στον πόντο (83-84). Όμως ένα ακόμη μεγάλο σουτ του Σβεντ, αλλά και η κακή άμυνα που ξέχασε τον Καράσεφ επέτρεψαν στην Χίμκι να φτάσει στο +9 (83-90), με 1:47 να απομένουν. Η απέλπιδα προσπάθεια επιστροφής στο ματς έφερε αποτέλεσμα, καθώς στα 52’’ ο Πολ με τρίποντο μείωσε στους τρεις (93-96). Έβγαλε και την άμυνα έχοντας 27’’ για να σώσει την παρτίδα. Ο Σπανούλης με «βόμβα» ισοφάρισε και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε σε 69’’ δευτερόλεπτα ένα 9-0 με 3/3 τρίποντα πηγαίνοντας στην παράταση (96-96).

Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον, ο Ολυμπιακός μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο αποφασισμένος να ολοκληρώσει την ανατροπή. Έκανε ένα 7-0 (103-96), την ώρα που ο αποκαρδιωμένος Σβεντ πετούσε πλέον «τούβλα». Το τρίποντο του Παπανικολάου και τα καρφώματα του Πρίντεζη και του Μιλουτίνοφ σήκωσαν το ΣΕΦ στο πόδι και ο Ολυμπιακός έζησε στιγμές… Πόλης του 2012 γυρίζοντας ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο.

Δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96, 109-98 (πρτ.)