Aθλητικά NέαΈπιασε κορυφή η Νις

Έπιασε κορυφή η Νις

Με τους Κάσπερ Ντόλμπεργκ και Γιουσέφ Ατάλ να σκοράρουν, η Νις ανέτρεψε το σε βάρος της 2-1 με την Ντιζόν και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας στη Γαλλία, με 12 βαθμούς, μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν έχοντας ματς περισσότερο.

Η Μπορντό παρά το γεγονός πως προηγήθηκε γρήγορα με το γκολ του Μπριάντ στο 6ο λεπτό, βρέθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να χάνει με τα τέρματα του Γκραντσίρ και του Οτρέ. Ο Πάμπλο στο 69ο λεπτό ισοφάρισε, αλλά έμεινε η ισοπαλία με τους Γιρονδίνους ν’ αφήνουν εντός έδρας δύο βαθμούς.

Η Τουλούζ ηττήθηκε από τη Νιμ 1-0, με τον Ευθύμη Κουλούρη ν’ αγωνίζεται βασικός για 66 λεπτά, χρονικό σημείο στο οποίο αντικαταστάθηκε από τον Ισεκά. Σπουδαίο διπλό σημείωσε η Αμιάν στην έδρα της Μετς με 2-1, ισόπαλη Ρεμς με τη Μονακό στο 0-0.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (20/9)

Στρασμπούρ-Ναντ 2-1
(66’ Λιενάρ, 89’ πεν. Αζορκέ-28’ Κουλιμπαλί)

Σάββατο (21/9)

Μαρσέιγ-Μονπελιέ 1-1
(75′ Ζερμέν-17′ Σαρ αυτ.)

Ρεμς-Μονακό 0-0

Μετς-Αμιάν 1-2
(68′ Nτιαλό – 39′ Γκιρασί, 54′ Ντιμπασί)

Μπορντό-Μπρεστ 2-2
(6′ Μπριάντ, 69′ Πάμπλο – 20′ Γκραντσίρ, 45+1′ Οτρέ)

Νιμ-Τουλούζ 1-0
(39′ Φιλιποτό)

Νις-Ντιζόν 2-1
29′ Ντόλμπεργκ, 47′ Ατάλ – 22′ Ταβάρες)