Aθλητικά NέαΈνα δίλεπτο ήταν αρκετό για τη Λειψία (video)

Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για τη Λειψία (video)

Πριν τη διακοπή, η Λειψία μέτρησε τέσσερα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, που την έφεραν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Όμως, στον δεύτερο γύρο της Μπουντεσλίγκα μπήκε με το δεξί. Η ομάδα της ανατολικής Γερμανίας ξεπέρασε το εμπόδιο της Σάλκε, επικρατώντας με σκορ 3-1 και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση, προσπερνώντας τους «βασιλικούς μπλε».

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 41’ με τον Κεϊτά, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχαν χάσει πέναλτι με τον Όγκουστιν. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55’, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Νάλντο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Λειψία δεν πτοήθηκε και πίεσε προκειμένου να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Το πέτυχε στο 69’ με τον Βέρνερ και δύο λεπτά αργότερα (71’) «καθάρισε» το ματς με τον Μπρούμα, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.