Aθλητικά NέαΈνα 20λέπτο «φωτιά» ήταν αρκετό για την Νάπολι (video)

Ένα 20λέπτο «φωτιά» ήταν αρκετό για την Νάπολι (video)

Καταιγιστική για ένα ημίχρονο η Νάπολι, επικράτησε 3-2 στο Εμπολι της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, και συνεχίζει τη μονομαχία με τη Ρόμα για τη δεύτερη θέση.

Αν και στο ξεκίνημα του ματς (7΄) ο Μέρτενς νικήθηκε από τον Σκορούπσκι σε εκτέλεση πέναλτι, οι «παρτενοπέι» έκαναν επίδειξη δύναμης στο πρώτο 45λεπτο, με δύο γκολ του Ινσίνιε κι ένα του Μέρτενς. Στη συνέχεια οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι χαλάρωσαν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2, χωρίς όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Σάββατο 18/03

Τορίνο-Ίντερ 2-2 (33΄ Μπαζέλι, 59΄ Ακουαχ – 27΄ Κοντογκμπιά, 62΄ Καντρέβα)

Μίλαν-Τζένοα 1-0 (33΄ Φερντάντες)

Κυριακή 19/03

Έμπολι-Νάπολι 2-3 (70΄ Ελ Καντουρί, 82΄πεν. Μακαρόνε – 19΄, 38΄πεν. Ινσίνιε, 24΄ Μέρτενς)

Αταλάντα-Πεσκάρα 16:00

Μπολόνια-Κιέβο 16:00

Κάλιαρι-Λάτσιο 16:00

Κροτόνε-Φιορεντίνα 16:00

Σαμπντόρια-Γιουβέντους 16:00

Ουντινέζε-Παλέρμο 19:00

Ρόμα-Σασουόλο 21:45