Aθλητικά NέαΈμεινε «όρθια» η Σάλκε

Έμεινε «όρθια» η Σάλκε

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν Γκλάντμπαχ και Σάλκε στο «Borussia Park», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, αλλά αμφότερες βγήκαν χαμένες, καθώς έχασαν την ευκαιρία να βελτιώσουν την βαθμολογική τους θέση. Η Μπορούσια με νίκη θα «έπιανε» στη δεύτερη θέση τη Λειψία, ενώ οι «βασιλικοί μπλε» θα την προσπερνούσαν. Πάντως, διεύρυναν το αήττητο σερί τους σε εννιά παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 24’ με τον Κράμερ και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου σκόραραν για δεύτερη φορά, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με μεγαλύτερες αξιώσεις στην επίθεση και έφεραν το ματς στα ίσια στο 62’ με τον Βέστεργκααρντ. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, δεν μπήκε τρίτο γκολ και το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.