Aθλητικά NέαΈλιωσε την Πάρμα και μένει Serie A η Μπολόνια!

Έλιωσε την Πάρμα και μένει Serie A η Μπολόνια!

Σε περίπατο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι παραμονής η Μπολόνια! Συνεχίζοντας τη φοβερή αντεπίθεση των τελευταίων αγωνιστικών, η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς ισοπέδωσε 4-1 την Πάρμα και βρίσκεται μια ανάσα από την εξασφάλιση της σωτηρίας.

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανταμείφθηκαν… αναδρομικά για τη συντριπτική υπεροχή τους. Μέσα σε οκτώ λεπτά λοιπόν (52’-59’) ο Ορσολίνι τους είχε δώσει το προβάδισμα και ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Σέπε είχε κλειδώσει πρόωρα τη νίκη τους.

Αφού λοιπόν ο Μπρούνο Άλβες τελείωσε και τις ύστατες ελπίδες της Πάρμα (δεχόμενος δυο κίτρινες σε ένα λεπτό και φεύγοντας για τα αποδυτήρια), το τέρμα του Λιάνκο (72’) και ένα ακόμα αυτογκόλ από τον Σιεράλτα (84’) υπέγραψαν τη θριαμβευτική νίκη της Μπολόνια.

Διότι το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι (που έχουν να νικήσουν από τις 9 Μαρτίου και έμπλεξαν πλέον για τα καλά) ήταν να μειώσουν ενδιάμεσα με τον Ινγκλέσε.

Κάτι που ουδέποτε άγχωσε την Μπολόνια, η οποία κατέγραψε την τέταρτη νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια και χρειάζεται πλέον έναν βαθμό στις δυο τελευταίες αγωνιστικές για να σφραγίσει και μαθηματικά την παραμονή στη Serie A.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο, 11/5

Αταλάντα-Τζένοα 2-1 (46′ Μπάροου, 53′ Καστάνιε – 89′ Πάντεφ)

Κάλιαρι-Λάτσιο 1-2 (90’ Παβολέτι – 31’ Λουίς Αλμπέρτο, 35’ Κορέα)

Φιορεντίνα-Μίλαν 0-1 (35’ Τσαλχάνογλου)

Κυριακή, 12/5

Τορίνο-Σασουόλο 3-2 (56’, 82’ Μπελότι, 81’ Τζάτζα – 27’ Μπουραμπιά, 71’ Λιρόλα)

Φροζινόνε-Ουντινέζε 1-3 (85’ Ντιονίσι – 11’, 44’ Οκάκα, 41’ Σαμίρ)

Σαμπντόρια-Έμπολι 1-2 (90’+2’ πέν. Κουλιαρέλα – 56’ Φαρίας, 75’ Ντι Λορέντσο)

Σπαλ-Νάπολι 1-2 (84’ πεν. Πετάνια – 49’ Άλαν, 88’ Μάριο Ρουί)

Ρόμα-Γιουβέντους 2-0 (79’ Φλορέντσι, 90’+2’ Τζέκο)

Δευτέρα, 13/5

Μπολόνια-Πάρμα 4-1 (52’ Ορσολίνι, 59’ αυτ. Σέπε, 72’ Λιάνκο, 84’ αυτ. Σιεράλτα – 81’ Ινγκλέσε)

Ίντερ-Κιέβο (22:00)