Aθλητικά Nέα«Έλιωσε» την Άλμπα η Ζαλγκίρις!

«Έλιωσε» την Άλμπα η Ζαλγκίρις!

Μία καταιγιστική… παράσταση έδωσε η Ζαλγκίρις στο Κάουνας, συντρίβοντας 104-80 την Άλμπα Βερολίνου και ανεβαίνοντας στο 7-14, ρεκόρ που έχουν και οι Γερμανοί.

Με 14/27 τρίποντα ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τον Ρίβερς να ήταν κορυφαίος με 17 πόντους, τον Ουλάνοβας να είχε 14π. και τους Χέιζ και Λαντέιλ από 12π. ο καθένας. Από το σύνολο του Ρενέσες… διασώθηκε ο Νόκο με 15 πόντους και οι Σίβα και Γκιεντράιτις που είχαν από 12π. ο καθένας.

Κλειστό ήταν το ματς στα πρώτα τέσσερα λεπτά (4-5), με τη Ζαλγκίρις από εκείνο το σημείο και έπειτα να παίρνει… φωτιά και με μπροστάρη τον Χέιζ να πηγαίνει στο +9 (14-5). Η συνέχεια των παικτών του Γιασικεβίτσιους ήταν ακόμη καλύτερη, καθώς διατηρώντας τον καταιγιστικό τους ρυθμό έκλεισαν την πρώτη περίοδο με εντυπωσιακό 23-9.

Με το πόδι πατημένο στο… γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να εκτοξεύεται αρχικά στο +20 (30-10) και με τον Γουόκαπ να πηγαίνει στο +24 (43-19), στο 15’. Η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Ζαλγκίρις είχε κάνει… σμπαράλια την άμυνά της, με αποτέλεσμα να πάει ακόμη και στο +29 (54-25) και απλά τις δύο βολές του Νόκο να διαμορφώνουν το 54-27 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά τη μεγάλη διαφορά, η Ζαλγκίρις συνέχισε με τα… φρένα σπασμένα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Λαντέιλ και Χέιζ να κάνουν ένα σερί 9-0 για το +36 (63-37), στο 22’! Στη συνέχεια, η άμυνα των παικτών του Σάρας χαλάρωσε, όχι όμως η επίθεση και έτσι η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια… ύψη μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (84-52).

Στην τέταρτη περίοδο, οι… στροφές της Ζαλγκίρις έπεσαν, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 104-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 54-27, 84-52, 104-80.