Aθλητικά NέαΈκανε το θαύμα του ο Σον στο διπλό της Τότεναμ!

Έκανε το θαύμα του ο Σον στο διπλό της Τότεναμ!

Με το δίδυμο Σον και Κέιν να κάνουν ό,τι θέλουν μπροστά στο τέρμα, η Τότεναμ πανηγύρισε επική ανατροπή επί της Σαουθάμπτον με 5-2, στη δεύτερη αγωνιστική της Premier League.

Ο Σον να έφτασε στα τέσσερα τέρματα συνολικά και ο Κέιν μοίρασε ισάριθμες ασίστ και πέτυχε ένα γκολ, οδηγώντας τους Λονδρέζους στο πρώτο τους φετινό τρίποντο, έπειτα από την ήττα της πρεμιέρας από την Έβερτον.

Στο τρίτο μόλις λεπτό του ματς, δεν μέτρησε γκολ του Κέιν ως οφσάιντ, με τους «Άγιους» να παίρνουν το προβάδισμα στο 32’, με σουτ του Ινγκς από βαθιά μπαλιά του Γουόλκερ. Η απάντηση της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν βροντερή, αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σον «τρύπησε» την άμυνα από κάθετη του Κέιν και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1, ενώ με το «καλημέρα» του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στην Τότεναμ (2-1).

Με νέες ασίστ του Κέιν, ο Σον βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 64’ και στο 73’ για το 4-1. Στο 82’ ήρθε η σειρά του Κέιν να σκοράρει, πλασάροντας σε κενή εστία έπειτα από σουτ που χτύπησε στο δοκάρι. Στο 88’ ο διαιτητής είδε το βίντεο-ριπλέι και καταλόγισε πέναλτι για χέρι της Τότεναμ, που εκτέλεσε εύστοχα ο Ινγκς, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Αναλυτικά η 2η αγωνιστική:

Σάββατο 19/9
Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 5-2 (31′, 62′, 66′ Λιούιν, 45′ Χάμες, 54′ Κιν – 10′ Ντιανγκανά, 47′ Μ. Περέιρα)
Λιντς-Φούλαμ 4-3 (5′, 57′ Κόστα, 41′ πεν. Κλιχ, 50′ Μπάμφορντ – 34′ πεν., 67′ Μίτροβιτς, 62′ Ρέιντ)
Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 1-3 (80′ Φαν Ντε Μπέεκ – 7′ Τάουνσεντ, 74′ (πεν.), 85′ Ζαχά)
Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 2-1 (25’ Λακαζέτ, 86’ Ενκέτια – 45’ Αντόνιο)

Κυριακή 20/9
Σαουθάμπτον-Τότεναμ 2-5 (32′, 90′ πεν. Ινγκς – 45′ + 2, 47′, 64′, 73′ Σον, 82′ Κέιν)
Νιουκάστλ-Μπράιτον (16:00)
Τσέλσι-Λίβερπουλ (18:30)
Λέστερ-Μπέρνλι (21:00)