Aθλητικά NέαΕίδε επιτέλους άσπρη μέρα η Μίλαν (vid)

Είδε επιτέλους άσπρη μέρα η Μίλαν (vid)

Επιτέλους νίκη για τη Μίλαν. Οι ροσονέρι επέστρεψαν στα τρίποντα, μετά από τρία ματς, επικρατώντας 2-1 κόντρα στην Μπολόνια.

Μπορεί μόλις στο 10ο λεπτό ο Μποναβεντούρα να άνοιξε το σκορ, όμως τα πράγματα ζόρισαν για τους ροσονέρι. Ο Βέρντι απάντησε στο 23ο λεπτό και από εκεί και πέρα η Μπολόνια κράτησε εύκολα το 1-1 μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο, η Μίλαν ανέβασε την απόδοσή της, όμως δεν μπόρεσε να βρει γρήγορα το γκολ και το άγχος μεγάλωνε. Τελικά τη λύση έδωσε και πάλι ο Μποναβεντούρα, που έκανε το 2-1 στο 76’. Σε ολόκληρο το παιχνίδι αγωνίστηκε για τους «ροσομπλού» ο Βασίλης Τοροσίδης.

Έτσι, η Μίλαν έφτασε στους 24 βαθμούς, ανέβηκε στην 7η θέση και απέχει τρεις βαθμούς από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο, 9/12

Κάλιαρι-Σαμπντόρια 2-2 (56′ Ντιέγκο Φαρίας, 60′ Παβολέτι – 11′, 19′ Κουαλιαρέλα)

Γιουβέντους-Ίντερ 0-0

Κυριακή, 10/12 (16:00)

Κιέβο-Ρόμα 0-0

Νάπολι-Φιορεντίνα 0-0

ΣΠΑΛ-Βερόνα 2-2 (86′ Παλόσκι, 88′ Αντενούτσι-55′ πεν. Τσέρτσι, 69′ Κάσερες)

Ουντινέζε-Μπενεβέντο 2-0 (5′ Μπαράκ, 41′ Λασάνια)

Σασουόλο-Κροτόνε 2-1 (49’ Γκολντανίγκα, 61’ Πολιτάνο / 66’ Ατσέρμπι αυτ.)

Μίλαν-Μπολόνια 2-1 (23′ Βέρντι / 10′, 76′ Μποναβεντούρα)