Aθλητικά NέαΕίχε… άγιο η Σίτι! (vids)

Είχε… άγιο η Σίτι! (vids)

Και το σερί της Μάντσεστερ Σίτι, έστω και με θρίλερ, συνεχίζεται… Οι πολίτες είδαν την Σαουθάμπτον να κρατάει μέχρι το 90+6′ την ισοπαλία στο Etihad, όμως με ο Στέρλινγκ με γκολάρα στο φινάλε τους χάρισε τη νίκη με σκορ 2-1.

Νίκη με το… ζόρι για την Τσέλσι. Οι μπλε δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην Σουόνσι, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο «Στάμφορντ Μπριτζ» χάρη σε τέρμα του Ρούντιγκερ (1-0) από το 55ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Κόντε διατηρήθηκε στην 3η θέση, όμως η Άρσεναλ παρέμεινε στο -1. Οι κανονιέρηδες «σάρωσαν» 5-0 την Χάντερφιλντ στο «Emirates» με τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα της ομάδας του Βενγκέρ να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Την ήττα της Τότεναμ στο Λέστερ εκμεταλλεύτηκε η Λίβερπουλ. Οι Ρεντς πέρασαν με σκορ 3-0 από την έδρα της Στόουκ και ανέβηκαν στην 5η θέση με 26 βαθμούς αφήνοντας τους spurs στο -2. Το σκορ για την ομάδα του Κλοπ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Μανέ, το «τρίποντο» καθάρισε με όμορφο γκολ του Σαλάχ στο 77’, με τον Αιγύπτιο να διαμορφώνει και το τελικό σκορ στο 83’.

Διέλυσαν την Γουέστ Χαμ Έβερτον και Ρούνεϊ. Με χατ-τρικ του Άγγλου επιθετικού κι άλλο ένα γκολ από τον Ουίλιαμς τα «ζαχαρωτά» έφτασαν στο 4-0 και μετέτρεψαν σε εφιάλτη την επιστροφή του Μόγες στο «Γκούντισον Παρκ».

Μεγάλη νίκη για την Μπέρνλι, που έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπόρνμουθ (2-1) και συνεχίζει να κάνει ευρωπαϊκά όνειρα.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Τρίτη, 28/11

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 0-0

Λέστερ-Τότεναμ 2-1 (13’ Βάρντι, 45’+1’ Μαχρέζ – 79’ Κέιν)

Γουότφορντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4 (77’ πεν. Ντίνι, 84’ Ντουκουρέ – 19’, 25’ Γιανγκ, 32’ Μαρσιάλ, 86’ Λίνγκαρντ)

Γουέστ Μπρομ-Νιούκαστλ 2-2 (45’+1’ Ρόμπσον-Κανού, 56’ Φιλντ – 59’ Κλαρκ, 83′ αυτ. Έβανς)