Aθλητικά NέαΕίχε… άγιο η Άρσεναλ!

Είχε… άγιο η Άρσεναλ!

Ο Άγιος στα αγγλικά είναι «saint». Σήμερα όμως για την Άρσεναλ ήταν… Σάντι!

Χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καθόρλα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Σαουθάμπτον, οι «κανονιέρηδες» απέφυγαν νέα γκέλα και με το 2-1 επί της Σαουθάμπτον έφτασαν τελικά στην πρώτη εντός έδρας νίκη τους.

Έχοντας μείνε πίσω από αυτογκόλ του Τσεχ (στον οποίο η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι μαζί με το δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς), η ομάδα του Βενγκέρ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με «ψαλιδάκι» του Κοσιελνί που θύμισε Ζλάταν.

Αφού λοιπόν μέχρι το 91’ έπεφταν πάνω στο αμυντικό τείχος των φιλοξενούμενων, ο Ζιρού κέρδισε τελικά το (ενδεχομένως και αυστηρό) πέναλτι με το οποίο τελικά ήρθε η λύτρωση.