Aθλητικά NέαΔυσκολεύτηκε στο Τελ Αβίβ αλλά είχε... Ντε Κολό η ΤΣΣΚΑ!

Δυσκολεύτηκε στο Τελ Αβίβ αλλά είχε… Ντε Κολό η ΤΣΣΚΑ!

Με τον Νάντο Ντε Κολό να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 2×2 στη φετινή Euroleague, νικώντας οντας με 89-86 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ. Ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια το παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ τελικά να παίρνει τελικά τη δέκατη συνεχόμενη νίκη της κόντρα στην πρωταθλήτρια Ισραήλ, η οποία έχει να νικήσει τους Ρώσους από τον Μάιο του 2014.

Κορυφαίος σκόρερ του παιχνιδιού ο Ντε Κολό, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους. Καλοί για τους φιλοξενούμενους και οι Χάινς (14 π. 4ρ.), Χίγκινς (13π). Με double double ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Κλάιμπερν (11π, 10ρ.). Για τη Μακάμπι, 21 πόντους είχε ο Καλοϊάρο (4/4 δίποντα,3/4 τρίποντα), 15 οι Ρολ, Μπλακ και 14 ο Κέιν.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του, με τον Νάντο Ντε Κολό να μπαίνει ορεξάτος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να σκοράρει τους 11 από τους 13 πρώτους πόντους τις ομάδας του στα πρώτα 5′ του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, η Μακάμπι βρήκε απαντήσεις οι οποίες την κράταγαν κοντά στο σκορ, κυρίως με εύστοχα σουτ τριών πόντων. Με ένα λεπτό να μένει για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Κλάιμπερν με τρίποντο έκανε το 19-25 για τους Ρώσους, με τον Κέιν να απαντάει με τον ίδιο τρόπο και να διαμορφώνει το 22-24, το οποίο ήταν και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυναμικά με πρόθεση να δημιουργήσει μια υπέρ της διαφορά και με 6 πόντους από τον Χάινς και 4 του Χίγκινς, προηγήθηκε με 29-37 στο 15′. Η Μακάμπι, όμως, κατάφερε ξανά να επιστρέψει, με τον Μπλακ να σκοράρει δύο συνεχόμενες φορές μέσα από τη ρακέτα και με εύστοχο τρίποντο του Καλοϊάρο μείωσε σε 40-43, δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Ντε Κολό, όμως, ήταν αυτός που με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου μισού έκανε το 46-50, φτάνοντας τους 19 πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Μακάμπι, με τη βοήθεια του πάντα ένθερμου κοινού της, συνέχισε να κοντράρει στα ίσια την ΤΣΣΚΑ. Το καλό ποσοστό των Ισραηλινών έξω από τη γραμμή των 6.75 συνεχίστηκε και με ένα εύστοχο τρίποντο του Ουίλμπεκιν πήρε προβάδισμα με 55-54 στο τρίτο λεπτό της τρίτης περιόδου και με ακόμα ένα του Καλοϊάρο ο οποίος έφτασε τους 17 προσωπικούς πόντους (με 3/3 τρίποντα και 4/4 δίποντα), πέρασε μπροστά με 62-58. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι μπροστά για έναν πόντο (68-67), με το πρώτο εύστοχο σουτ του Ο’ Μπράιαντ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει μια διαφορά 5 πόντων (71-76), 6′:14” πριν το τέλος με καλάθι του Χίγκινς και ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο του ασταμάτητου Ντε Κολό, που έφτασε τους 25 πόντους σε εκείνο το σημείο (με 6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα)!

Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, δείχνοντας ψυχραιμία στην επίθεση, δημιούργησε διαφορά 6 πόντων και με εύστοχο τρίποντο του Χίγκινς 2′ πριν το τέλος, πήρε προβάδισμα 9 πόντων (76-85). Η Μακάμπι πλησίασε στους 4 (81-85) με καλάθι δύο πόντων του Κέιν, 54’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Καλοϊάρο έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους 2, αφού αστόχησε σε δύο βολές, 35’’ πριν το τέλος. Από την άλλη, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ ήταν εύστοχοι από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και έτσι οι Ρώσοι πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με 89-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 46-50, 68-67, 86-89.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 10 (5 ασίστ),Ο’ Μπράιαντ 5, Καλοϊάρο 21, Ρολ 15 (7 ασίστ), Κέιν 14, Μπλακ 15, Ζούσμαν 6, Τάιους, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν, Λέβι, Αβντιγιά.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 27 (5 ασίστ), Αντόνοφ 5, Πίτερς 1, Ροντρίγκεζ 4, Κλάιμπερν 11 (10 ριμπάουντ), Χίγκινς 13, Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 14, Χάντερ 10, Χάκετ, Βοροντσέβιτς, Ούκοφ.