Aθλητικά NέαΔιπλό στην Τουλούζη η Λιόν με buzzer beater του Ντεπάι

Διπλό στην Τουλούζη η Λιόν με buzzer beater του Ντεπάι

Συναρπαστικό ματς στην Τουλούζη, όπου η ομάδα του Ευθύμη Κουλούρη πήρε δύο φορές προβάδισμα στο σκορ και ισοφαρίστηκε ισάριθμες. Ο Γιάγια Σανόγκο έκανε το 1-0 στο 15ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Μέμφις Ντεπάι, 11 λεπτά αργότερα. Ο Άντονι Λοπές θα κάνει μια ακόμα μυθική γκάφα για να πάρουν το προβάδισμα οι γηπεδούχοι στο 57’ για να έρθει το 2-1 με αυτογκόλ του πορτιέρε της Λιόν, ωστόσο ο Μούσα Ντεμπελέ, ισοφάρισε σε 2-2 στο 68ο λεπτό.

Στο 73’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά αμυντικού της Λιόν προς τα πίσω, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη στο δεύτερο δοκάρι, αυτός κατέβασε ωραία την μπάλα, αλλά το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Η Λιόν όμως ήταν αυτή που κράτησε την τελευταία λέξη, με ατομική προσπάθεια του Ντεπάι που πέρασε από δύο αντιπάλους και με αριστερό σουτ έγραψε το 2-3 για να χαρίσει μια σπουδαία νίκη στη Λιόν. Με αυτή τη νίκη η Λιόν πήγε στους 16 πόντους και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαοκέν η Ανζέ επικράτησε του Στρασβούργου και πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας απόσταση επτά πόντων από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη έκανε η Αμιάν με τη νίκη 1-0 απέναντι στην Μπρεστ. Ο Γκιρασί δεν ήταν ψύχραιμος στην εκτέλεση πέναλτι στο 3ο λεπτό, αλλά στο 27ο λεπτό ο Οτέρο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Μετς είχε την ευκαιρία να ανασάνει βαθμολογικά με νίκη, προηγήθηκε 2-0 απέναντι στην Μονπελιέ με Ντιαλό και Ενγκέ, αλλά ο Ντελόρ και ο Σαμπιά στο 71’ και στο 78΄ έφεραν το ματς στα ίσια.

Η αναμέτρηση της Νιμ με την Ρεν αναβλήθηκε λόγω έντονης βροχόπτωσης.