Aθλητικά NέαΔιπλό και 3η θέση για Ατλέτικο, «Χ»αμένη ευκαιρία για τη Χετάφε

Διπλό και 3η θέση για Ατλέτικο, «Χ»αμένη ευκαιρία για τη Χετάφε

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήξερε πως μετά το 2-2 της Σεβίλλης με τη Βιγιαρεάλ, είχε την ευκαιρία να την προσπεράσει και να ισχυροποιήσει τη θέση της στην τετράδα, στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Σιγά μην άφηνε την ευκαιρία! Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε, πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, επικρατώντας 1-0 εκτός έδρας της Λεβάντε, διεύρυναν το αήττητο σερί τους σε όλες τις διοργανώσεις σε 11 παιχνίδια και μετά το πέρας της 31ης αγωνιστικής της La Liga βρίσκονται με 55 βαθμούς στην 3η θέση, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από την ομάδα της Ανδαλουσίας.

Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 14’ με αυτογκόλ του Μπρούνο Γκονσάλες, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να την διώξει, μετά τη σέντρα του Γιορέντε. Στο 36’ ο Ντιέγκο Κόστα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Καράσκο έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Αϊτόρ να διώχνει σε κόρνερ. Οι «ροχιμπλάνκος» πήγαν στα αποδυτήρια με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα, αφού ήταν κυρίαρχοι και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει περισσότερες φορές.

Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη, με την Ατλέτικο να κυριαρχεί, αλλά να μην μπορεί να «κλειδώσει» το ματς. Ο Ζοάο Φέλιξ ήταν αυτός που απέτυχε δύο φορές (62’ και 65’), ενώ στο 74’ ήταν η σειρά του Κόκε να αστοχήσει. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε προσπάθησαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και το κατάφεραν σχετικά εύκολα, αφού η αντίπαλός τους ήταν ακίνδυνη.

Χωρίς νίκη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος έμεινε η Χετάφε, που ήρθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Βαγιαδολίδ, στο άλλο παιχνίδι της ημέρας. Έτσι, έφτασε τους 49 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την 4η θέση, στην οποία βρίσκεται πλέον η Σεβίλλη με 52.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά προσπαθούσαν με λάθος τρόπο να επιτεθούν. Οι μακρινές μπαλιές και οι συνεχόμενες σέντρες, ήταν «βούτυρο στο ψωμί» των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν ένοιωθαν ιδιαίτερη απειλή, αλλά δεν απειλούσαν κιόλας. Τελικά, ο «γόρδιος δεσμός» λύθηκε στο 41’, όταν ο Μάτα με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε η ισοφάριση με πέναλτι του Ουνάλ.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Η καλύτερη στιγμή ανήκε στη Χετάφε, με το δοκάρι του Μάτα στο 50’. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση κατά… κύματα, προκειμένου να πετύχουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αναλυτικά η 31η αγωνιστική

Δευτέρα, 22/6
Βιγιαρεάλ-Σεβίλη 2-2 (18’ Αλκάθερ, 45’+4’ Τόρες – 39’ Εσκουδέρο, 63’ Ελ Χανταντί)
Λεγανές-Γρανάδα 0-0