Aθλητικά NέαΔιέλυσε την Μπέτις η Γρανάδα (video)

Διέλυσε την Μπέτις η Γρανάδα (video)

Μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι το Γρανάδα-Μπέτις!

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το μεγάλο ματς της Ανδαλουσίας σε… υγιεινό περίπατο και με το επιβλητικό 4-1, έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη, που, ίσως, τους χαρίσει, τελικά, τη σωτηρία.

Με τον -δανεικό από τον Παναθηναϊκό- Μουμπάρακ Γουακάσο να ξεκινάει στην αρχική 11άδα, η Γρανάδα κατάφερε να «καθαρίσει» το… τρίποντο μέσα σε 33 λεπτά, με τον Καρσελά να ανοίγει το σκορ στο 18′, τον Ράμος να «γράφει» το 2-0 στο 28′ και τον Περέιρα να δίνει «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του, μόλις στο 33′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και αφού ο Ράμος πέτυχε στο 64′ και δεύτερο, προσωπικό γκολ, αποβλήθηκαν, στο 66′, οι Αντρέας Περέιρα και Ματίας Ναουέλ, λόγω καβγά τους, μετά από δυνατό τάκλιν του τελευταίου (που είχε μπει πέντε λεπτά νωρίτερα στο ματς) πάνω στον Γουακάσο!

Στο 79′, δε, έκανε το ντεμπούτο του στην ισπανική ομάδα και ο Παναγιώτης Κονέ -που και αυτός αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού, από την Ουντινέζε. Δύο λεπτά νωρίτερα (77′), ο Πετρός είχε πετύχει το γκολ της τιμής για την Μπέτις.