Aθλητικά NέαΔιέλυσαν την Ολλανδία οι Γάλλοι, χατ-τρικ ο Κριστιάνο

Διέλυσαν την Ολλανδία οι Γάλλοι, χατ-τρικ ο Κριστιάνο

Επίδειξη δύναμης έκανε η Γαλλία απέναντι στους Ολλανδούς με 4-0 και πλέον έγινε το απόλυτο φαβορί για την 1η θέση, καθώς την ίδια ώρα η Σουηδία έχανε με 3-2 στην Βουλγαρία.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκριεζμάν στο 14΄, με τους Ολλανδούς να αντέχουν μέχρι το 62΄ όταν και αποβλήθηκε ο Στρόουτμαν. Τότε οι «τρικολόρ» πάτησαν τον γκάζι και με δύο γκολ του Λεμάρ (73΄, 88΄) και ένα του Μπαμπέ στις καθυστερήσεις έφτασαν στη νίκη.

Η Σουηδία από την άλλη, με βασικό τον Γιόχανσον για 85 λεπτά, ήττηθηκε με 3-2 στη Βουλγαρία και έχασε έδαφος για την πρώτη θέση ενώ έβαλε και τους αντιπάλους τους στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Μανόλεβ στο 12΄ άνοιξε το σκορ, με τον Λούστινγκ στο 29΄ να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Κονσταντίνοφ στο 33΄ έδωσε ξανά προβάδισμα με 2-1 στους Βούλγαρους, ενώ ο Μάρκους Μπεργκ στο 44΄ έκανε το 2-2 για την Σουηδία. Τελικά το γκολ του Τσότσεβ στο 79΄ έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Στο τρίτο ματς του ομίλου το Λουξεμβούργο νίκησε με 1-0 την Λευκορωσία κάνοντας την πρώτη του νίκη.

Γαλλία-Ολλανδία 4-0

Δεν υπήρξε έκπληξη στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την Πορτογαλία να έχει για ηγέτη τον Κριστιάνο Ρονάλντο και με χατ-τρικ του σούπερ σταρ της Ρεάλ να παίρνει τη νίκη με 5-1 επί των Ν. Φερόε, την Ελβετία να καθαρίζει με 3-0 την Ανδόρα και την Ουγγαρία να παίρνει τη νίκη με 3-1 επί της Λετονίας.