Aθλητικά NέαΔιέλυσαν την Έβερτον ο Κέιν και η παρέα του! (video)

Διέλυσαν την Έβερτον ο Κέιν και η παρέα του! (video)

Μπήκε νωθρά, η Έβερτον παραλίγο να την αιφνιδιάσει, αλλά όταν πατάει «γκάζι» η Τότεναμ του Μαουρίτσιο Ποκετίνο όλα αλλάζουν.

Οι Λονδρέζοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα και σήμερα τους Σον και Κέιν «πάτησαν» την Έβερτον με 4-0 και έπιασαν τη Λίβερπουλ στην 4η θέση στους 44 βαθμούς, έχοντας όμως και ένα ματς περισσότερο, αλλά σε κάθε περίπτωση εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της Τσέλσι κόντρα στη Λέστερ.

Το άγχος έφυγε σχετικά γρήγορα από τα πόδια των γηπεδούχων, αφού στο 26’, έπειτα από γρήγορη ομαδική προσπάθεια και παράλληλη μπαλιά του Οριέ, ο Σον βρήκε για ακόμα μία αγωνιστική δίχτυα, ανοίγοντας εύκολα το σκορ, γράφοντας το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το ματς «καθάρισε» μόλις στο δεύτερο λεπτό του β’ ημιχόνου, με τον Σον να σερβίρει αυτή τη φορά το γκολ στον Χάρι Κέιν, με τον Άγγλο φορ να ισοφαρίζει τον Τέντι Σέριγχαμ. Και επειδή είχε πολύ χρόνο ακόμα στο ματς, είπε να τον προσπεράσει κιόλας, με τον 24χρονο να κάνει το 3-0 στο 59’ από πάσα του Ντάιερ. Τον τελικό θρίαμβο διαμόρφωσε ο «εγκέφαλος» των «σπιρουνιών» Έρικσεν, έπειτα από έξοχη ασίστ του Ντέλε Άλι.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική:

Σάββατο (13/1, 17:00)

Τσέλσι-Λέστερ 0-0

Κρίσταλ-Πάλας 1-0 (21′ Σακό)

Χάντερσφιλντ-Γουέστ Χαμ 1-4 (40′ Λόλεϊ – 25′ Νόμπλ, 46′ Αρναούτοβιτς, 56′,61′ Λαντσίνι)

Νιούκαστλ-Σουόνσι 1-1 (68′ Χοσελού – 60′ Αγιού)

Γουότφορντ-Σαουθάμπτον 2-2 (58′ Γκρέι, 90′ Ντουκουρέ – 20′, 44′ Πρόουζ)

Γουέστ Μπρομ-Μπράιτον 2-0 (4′ Έβανς, 56′ Ντόουσον)

Τότεναμ-Έβερτον 4-0 (26’ Σον, 47’, 59’ Κέιν, 81’ Έρικσεν)