Aθλητικά NέαΔιατήρησε τις ελπίδες της η Μπασκόνια

Διατήρησε τις ελπίδες της η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια νίκησε άνετα στο δεύτερο ημίχρονο 79-65 τη Βιλερμπάν στην «Μπουέσα Αρίνα» για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με 9-15 και έφτασε τους πρωταθλητές στη βαθμολογία, με αμφότερες να έχουν κάποιες ελπίδες για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Βάσκοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και το ολοκλήρωσαν στο 39-37, όμως με 21-9 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο πήγαν στο +14 και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω στη συνέχεια.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Σενγκέλια με 15 και Ντράγκιτς, Σιλντς με 12 πόντους. Για τους Γάλλους, ξεχώρισε ο Πέιν με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-37, 62-51, 79-65

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 11 (1 τρίποντο, 11 ασίστ, 1 λάθος), Τζάνινγκ 10 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιόπ 5, Γκαρσία, Φαλ 4, Στάουσκας 2, Σενγκέλια 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντράγκιτς 12 (1), Σιλντς 12 (1) Πολονάρα, Έρικ 8

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τέιλορ 2, Τζεκίρι 6, Μαλεντόν 9 (1), Λόμαζ 6 (1), Γκαλιού, Ζαν Σαρλ 6 (1), Ντιό 3 (1), Μπακό 5, Λάιτι 6, Στρέιζελ 6 (1), Πέιν 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)