Aθλητικά NέαΔιατήρησε παράδοση και… αήττητο η Βόλφσμπουργκ (video)

Διατήρησε παράδοση και… αήττητο η Βόλφσμπουργκ (video)

Η… δύναμη της συνήθειας επικράτησε στο Ντίσελντορφ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής στη Bundesliga και στο οποίο Φορτούνα και Βόλφσμπουργκ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Με ένα «άπιαστο» σουτ από αριστερά και απόσταση 11 μέτρων, ο Γκίσελμαν άνοιξε το σκορ στο 16’ για τους γηπεδούχους κι ενώ στο ξεκίνημα της φάσης η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη εκτός γηπέδου, στα πλάγια, αλλά το VAR δεν υπέδειξε την παράβαση στον διαιτητή Γκρέφε…

Ωστόσο, οι «λύκοι» κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 29ο λεπτό, όταν Μπρέκαλο και Βέγκχορστ συνεργάστηκαν ωραία, με τον πρώτο να περνάει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Γκίσελμαν και να την κόβει για τον δεύτερο την κατάλληλη στιγμή, έτσι ώστε κι εκείνος να περάσει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Στέφεν σκοράροντας για τρίτη φορά φέτος!

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς χειρότερο θέαμα ωστόσο, στο 86ο λεπτό ο Γκέρχαρντ έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Κλάους, ο οποίος… κατάφερε να αστοχήσει μέσα από την μικρή περιοχή, χάνοντας τη δυνατότητα να χαρίσει το «διπλό» στην Βόλφσμπουργκ.

Ακόμα και έτσι, πάντως, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν αήττητοι φέτος, φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς, ενώ ταυτόχρονα διεύρυναν το αήττητο σερί που έχουν με τη νυν αντίπαλό τους σε εννιά παιχνίδια με πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες…