aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

GOAL«Διαστημική» η Αταλάντα, διέσυρε με εφτάρα την Ουντινέζε!

«Διαστημική» η Αταλάντα, διέσυρε με εφτάρα την Ουντινέζε!

Μετά από μόλις 11 λεπτά στο «Ατλέτι Ατζούρι Ντ’ Ιτάλια» επικρατεί σιγή καθώς ο Οκάκα ανοίγει το σκορ για λογαριασμό της φιλοξενούμενης Ουντινέζε. Κανείς σε εκείνο το σημείο δεν μπορούσε να φανταστεί όσα θα ακολουθούσαν.

Η γηπεδούχος Αταλάντα φέρνει αρχικά το παιχνίδι στα ίσια με τον Ίλιτσιτς και λίγο αργότερα η αποβολή του Οπόκου αφήνει τους φιλοξενούμενους με παίχτη λιγότερο και έρμαιο στις ορέξεις των αντιπάλων τους.

Με συνολικά 3 γκολ του Μουριέλ, 2 του Ίλιτσιτς και από 1 των Πάσαλιτς και Τραορέ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο εντυπωσιακό 7-1 που ήταν το τελικό σκορ, χάρις στο οποίο παρέμειναν στην 3η θέση, μειώνοντας την διαφορά από τις προπορευόμενες Γιουβέντους και Ίντερ (που έφεραν ισοπαλίες το Σάββατο) στους 2 και 3 βαθμούς, αντίστοιχα.

Τα καλά νέα για την Αταλάντα δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ούτε η Νάπολι μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης στην 9η αγωνιστική της Serie A, αφού «κόλλησε» στο 1-1 στην έδρα της Σπαλ, ενώ δίχως νικητή τελείωσε και το Τορίνο-Κάλιαρι (επίσης 1-1).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (25/10)
Βερόνα-Σασουόλο 0-1 (50′ Tζούρισιτς)

Σάββατο (26/10)
Λέτσε-Γιουβέντους 1-1 (56′ Μανκόσου – 50′ Ντιμπάλα)
Ίντερ-Πάρμα 2-2 (23’ Καντρέβα, 51’ Λουκάκου – 26’ Καραμό, 31’ Ζερβίνιο)
Τζένοα-Μπρέσια 3-1 (66′ Αγκουντέλο, 75′ Κουαμέ, 79′ Πάντεφ – 34′ Τονάλι)

Κυριακή (27/10)
Μπολόνια-Σαμπντόρια 2-1 (48′ Παλάσιο, 78′ Μπάνι – 64′ Γκαμπιαντίνι)

Αταλάντα-Ουντινέζε 7-1 (21’, 43’ Ίλιτσιτς, 35’ πεν, 47’, 75’ πεν Μουριέλ, 52’ Πάσαλιτς, 83’ Τραορέ – 11’ Οκάκα)
Σπαλ-Νάπολι 1-1 (16’ Κούρτιτς – 9’ Μίλικ)
Τορίνο-Κάλιαρι 1-1 (69’ Τζάτζα – 40’ Ναντέζ)
Ρόμα-Μίλαν (19:00)
Φιορεντίνα-Λάτσιο (21:45)

Το πρόγραμμα της επόμενης (10ης) αγωνιστικής:

Τρίτη (29/10)
Πάρμα-Βερόνα (20:00)
Μπρέσια-Ίντερ (22:00)

Τετάρτη (30/10)
Νάπολι-Αταλάντα (20:00)
Κάλιαρι-Μπολόνια (22:00)
Γιουβέντους-Τζένοα (22:00)
Λάτσιο-Τορίνο (22:00)
Σαμπντόρια-Λέτσε (22:00)
Σασουόλο-Φιορεντίνα (22:00)
Ουντινέζε-Ρόμα (22:00)

Πέμπτη (31/10)
Μίλαν-Σπαλ (22:00)

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ