Aθλητικά NέαΔεν σηκώνει κεφάλι η Μαρσέιγ, ηττήθηκε και από τη Νιμ

Δεν σηκώνει κεφάλι η Μαρσέιγ, ηττήθηκε και από τη Νιμ

Συνέχεια στα αρνητικά της αποτελέσματα έδωσε το Σάββατο (16/1) η Μαρσέιγ, η οποία στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Lique 1 ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας από τη 18η Νιμ (ανέβηκε στους 15 βαθμούς).

Έτσι, η ομάδα του Αντρές Βίλας-Μπόας έχει μείνει με μόλις μία νίκη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να έχει χάσει σημαντικό έδαφος στη μάχη για τον τίτλο (6η με 32 πόντους, στο -8 από την πρωτοπόρο Λιόν, αλλά με ματς λιγότερο). Τη στιγμή που την περασμένη Τετάρτη (13/1) έχασε από την Παρί και στο τελικό του γαλλικού Super Cup.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Μαρσέιγ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα δύο ημίχρονα. Όμως, αφού δεν μπόρεσε να προηγηθεί στο 35’ με τον Τοβάν, ο οποίος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, είδε τον Ελίασον με δύο τέρματα σε τρία λεπτά (55’ και 58’) -αμφότερα από ασίστ του Αλακούς- να δίνει γερό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Από την πλευρά της, η αντίδραση άργησε να έρθει, αφού έπρεπε να φτάσει το 85’ για να μειώσει με τον Μπενεντέτο. Με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να πάρει από το ματς ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.