Δεν μάσησε η Μπολόνια (vid)

«Αλύγιστη» στο «Mapei» η Μπολόνια! Παρότι έπαιζε με δέκα από το μισάωρο και δέχτηκε την πίεση από τους γηπεδούχους στην επανάληψη, η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς δεν… μάσησε και έφυγε με τον βαθμό από την έδρα της Σασουόλο (1-1), κάνοντας παράλληλα δώρο στον τεχνικό της για τα 52α γενέθλιά του.

Εξαιρετικό πρώτο μισάωρο για την Μπολόνια, ήταν αφεντικό στο ματς, πίεζε και έφτασε τελικά στο γκολ με τον Σοριάνο (17′) μετά από ασίστ του Μπάροου για το 1-0. Το ματς πήγαινε εξαιρετικά για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς, αλλά ένα άτσαλο μαρκάρισμα με τις τάπες του Χίκι στον Μούλντουρ ήταν η αφορμή για να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια και να αφήσει την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

Το γεγονός πως η Μπολόνια έμεινε με παίκτη λιγότερο έκανε την Σασουόλο να πάρει τα ηνία, να αυξήσει την πίεσή της και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Καπούτο στο 52ο λεπτό (1-1). Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή, οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ανατροπή και οι φιλοξενούμενοι για να κρατήσουν τον βαθμό. Κάτι που το κατάφεραν παρά την μεγάλη πίεση της Σασουόλο, κυρίως λόγω της αστοχίας των ποδοσφαιριστών του Ντε Τζέρμπι αλλά και του Σκορούπσκι που φώναξε “παρών” κάθε φορά που η μπάλα βρήκε εστία!