Aθλητικά NέαΔεν… κρατιέται η Λειψία, αήττητη από τον Αύγουστο!

Δεν… κρατιέται η Λειψία, αήττητη από τον Αύγουστο!

Την… ξέφρενη πορεία της συνέχισε η Λειψία, που επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 3-0, χάρη σε δύο τέρματα του Πούλσεν και το «παρθενικό» του Κλόστερμαν για τη φετινή σεζόν, στο πρώτο σημερινό ματς για την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Μετά την εκτός έδρας ήττα της πρεμιέρας, με 4-1 από τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ είναι αήττητη για 10 συνεχόμενους αγώνες, μετρώντας έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Έτσι, φιγουράρει πλέον στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας και την Μπάγερν Μονάχου…

Στα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο ιδιαίτερα επιφυλακτικά, προσέχοντας κυρίως τα μετόπισθεν τους. Όσο περνούσε η ώρα, ωστόσο, ο ρυθμός ανέβαινε, οι «ταύροι» έδειξαν μεγαλύτερο ζήλο στο επιθετικό κομμάτι και… επιβραβεύθηκαν, τελικά.

Με τον Πούλσεν να σκοράρει στο 27ο λεπτό όταν, μετά από ωραία πάσα του Ντέμε στον κενό χώρο, ο Δανός στράικερ κατάφερε να περάσει τη μπάλα από τους Βέντελ και Χραντέτσκι, στέλνοντας τη αριστοτεχνικά στα αντίπαλα δίχτυα!

Στην επανάληψη, ο Χάικο Χέρλιχ αποφάσισε να ρισκάρει με το… καλημέρα. Ρίχνοντας στη μάχη τον Μπέιλι αντί του Γεβντάι, σε μια προσπάθειά του να κάνει ακόμα πιο επιθετικές τις «ασπιρίνες», για να πάρει και κάποιο γκολ.

Ωστόσο, ήταν ξανά η Λειψία εκείνη που κατάφερε να σκοράρει, με τους Ζάμπιτσερ και Βέρνερ να συνεργάζονται πολύ ωραία, τον Κλόστερμαν να «πατάει» περιοχή προκειμένου να υποδεχτεί τη μπάλα και με πλασέ στη δεξιά γωνία του Χραντέτσκι, να «γράφει» το 2-0, στο 67’.

Η Λεβερκούζεν έχασε δύο ευκαιρίες να μειώσει, με τον Γκουλάσι να βγάζει με υπερένταση την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέιλι, ενώ η κεφαλιά του Αλάριο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Για να έρθει το τρίτο τέρμα από πλευράς Λειψίας, με τον Πούλσεν στο 85’ μετά από ασίστ του Κλόστερμαν, ενώ με το τελικό 3-0 η Μπάγερ βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (09/11)
Ανόβερο-Βόλφσμπουργκ 2-1 (31’ Μάινα, 63’ πεν. Μπεμπού – 82’ Βέγκχορστ)

Σάββατο (10/11)
Νυρεμβέργη – Στουτγκάρδη 0-2 (68’ Μπάουμγκαρτλ, 82’ Τόμι)
Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 2-1 (65’ Κράμαριτς, 84’ Νέλσον – 69’ Φινμπόγκασον)
Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χέρτα Βερολίνου 4-1 (50’ Ουσάι, 63’ Χένινγκς, 84’, 90’ Ράμαν – 88’ Σέλκε)
Φράιμπουργκ – Μάιντς 1-3 (72’ Σάλαϊ – 6’ Γκμπαμέν, 18’ Ματετά, 75’ αυτ. Ονσίουο)
Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ 1-3 (59’ Σαχίν – 39’, 48’, 52’ Πλεά)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 3-2 (49′, 67′ Ρόις, 73′ Αλκάθερ – 26′, 52′ Λεβαντόφσκι)