Aθλητικά NέαΔεν… κάηκε και έμεινε αήττητο το Περιστέρι!

Δεν… κάηκε και έμεινε αήττητο το Περιστέρι!

Ούτε τώρα… κάηκε το Περιστέρι! Σε ακόμη ένα παιχνίδι, η ομάδα των δυτικών προαστίων απώλεσε διαφορά 20 πόντων, αλλά κατάφερε να νικήσει 89-81 και τον Ήφαιστο Λήμνου και να πάει στο 5/5 στη φετινή Α1!

Στο +21 (75-54) ήταν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Έβανς παραλίγο να βάλει… φωτιά στο ματς, μειώνοντας στο -6 (81-75), στα τελευταία δύο λεπτά.

Το… γνωστό δυνατό ξεκίνημα στο γήπεδό του έκανε το Περιστέρι, μπαίνοντας με ένα 9-2. Η μόνη αντίδραση του Ηφαίστου ήταν ένα τρίποντο του Γκότσερ, με τους γηπεδούχους να σφίγγουν την άμυνά τους και με απανωτούς αιφνιδιασμούς να ξεφεύγουν στο +11 (16-5), στο 6’. Οι παίκτες του Πεδουλάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο και Μουράτο έφτασαν ακόμη και στο +17 (26-9), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (28-11).

Με τον Μπεντίλ, το Περιστέρι πήγε στο +19 (30-11) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Αυτή τη φορά, η αντίδραση του Ηφαίστου ήρθε γρήγορα, καθώς ο Σμιθ τον πήρε από το… χέρι και τον έφερε αρχικά στο -10 (30-20), ενώ το τρίποντο του Φρεϊμάνις έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο (31-23), στο 14’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα των δυτικών προαστίων άλλαξε το… τσιπάκι κυριάρχησε στο παιχνίδι, με τους Χάροου και Γκρέι να παίρνουν… φωτιά και έτσι η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να εκτοξεύεται στο +21 (52-31).

Το ίδιο «ζεστό» ήταν το Περιστέρι και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τη διαφορά να φτάνει στο +25 (57-32) και να διατηρείται εκεί μέχρι το 23’ (60-35). Έκτοτε, οι Έβανς και Γκότσερ προσπάθησαν να κρατήσουν επιθετικά τον Ήφαιστο, με τους γηπεδούχους να συντηρούνται στους 20 πόντους (66-45), λόγω Χάροου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να γίνονται πιο αποτελεσματικοί έξω από τα 6,75μ. και έτσι μείωσαν στο -14 (68-54), στο 37’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι επιθέσεις σίγησαν, με το Περιστέρι να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (71-54).

Με ένα 4-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας ξανά στο +21 (75-54). Αλλά, ο Γκότσερ άρχισε να «ζεσταίνεται» για τον Ήφαιστο και εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των παικτών του Πεδουλάκη έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (79-67), στα μισά. Το Περιστέρι δεν άκουσε αυτό το… καμπανάκι και κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, επέτρεψε στον Έβανς να μειώσει στο -6 (81-75), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14, Χάροου 18 (1), Γκρέι 15 (4), Σίρκο 11, Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5, Αγραβάνης, Μπεντίλ 10.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17, Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (1), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (4), Φρεϊμάνις 5 (1).