Aθλητικά NέαΔεν άφησε την Τότεναμ να χαρεί η Νόριτς (vid)

Δεν άφησε την Τότεναμ να χαρεί η Νόριτς (vid)

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν στο «Carrow Road» Νόριτς και Τότεναμ, σε ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει ευχαριστημένη καμία από τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες θα μπορούσαν να φτάσουν τη νίκη.

Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν στο 19΄ με τον Βράνσιτς και θα μπορούσαν να πάνε με δύο γκολ διαφορά στην ανάπαυλα, αν δεν ακυρωνόταν στο 32΄ γκολ του Πούκι ως οφσάιντ. Τα «σπιρούνια» έφτασαν στην ισοφάριση στο 55΄ με φάουλ του Έρικσεν (1-1), αλλά μετά από έξι λεπτά (61΄) ένα αυτογκόλ του Οριέ έβαλε ξανά μπροστά τη Νόριτς (2-1). Η πίεση των «σπιρουνιών» έφερε την ισοφάριση με πέναλτι του Κέιν στο 81΄ (2-2), σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έπιασε τη Γουλβς στην 5η θέση με 30 βαθμούς, ενώ η Νόριτς παρέμεινε ουραγός με 13 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να φτάνουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Αυτή που τελικά προηγήθηκε ήταν η Νόριτς, με γκολ του Βράντσιτς στο 19ο λεπτό. Μετά από λάθος του Φόιτ στον χώρο του κέντρου, ο Βόσνιος πήρε την μπάλα, έφτασε ανεμπόδιστος μέχρι την περιοχή των «πετεινών» και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 32΄ ακυρώθηκε γκολ του Πούκι ως οφσάιντ, κατόπιν εξέτασης του VAR.

Έτσι, το ημίχρονο έληξε με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (55΄), η Τότεναμ έφτασε στην ισοφάριση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν που, αφού βρήκε λίγο και στο τείχος, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κρουλ.

Οι «πετεινοί» συνέχισαν να πιέζουν και στο 58΄ ακυρώθηκε –ορθά- γκολ του Ντέλε Άλι ως οφσάιντ. Ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα, η Νόριτς ξαναπήρε το προβάδισμα (2-1 στο 61΄), όταν ο Οριέ έστειλε κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Τότεναμ εξακολούθησε να είναι απόλυτα κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και η υπεροχή της έφερε την ισοφάριση στο 81΄. Ο Χάρι Κέιν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και έκανε το 2-2, βάζοντας «φωτιά» στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, η πιο επικίνδυνη φάση ήταν ένα μακρινό σουτ του Λαμέλα στο 87΄ που έβγαλε σε κόρνερ ο Κρουλ.