Aθλητικά NέαΧωρίς νικητή η ματσάρα στο «Μολινό», έλαμψε ο Ριτσάρλισον

Χωρίς νικητή η ματσάρα στο «Μολινό», έλαμψε ο Ριτσάρλισον

Με μια ματσάρα ολοκληρώθηκε η σημερινή μέρα της Premier League με τη νεοφώτιστη Γουλβς να παίρνει εντός έδρας τον βαθμό από την Έβερτον (2-2), η οποία έπαιζε με 10 παίκτες σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, λόγω αποβολής του Γιαγκέλκα.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν το ακριβότερο μεταγραφικό απόκτημα της Έβερτον, Ριτσάρλισον, που στο ντεμπούτο του πέτυχε δύο γκολ (το δεύτερο γκολάρα), χαρίζοντας δύο φορές το προβάδισμα στα «ζαχαρωτά» το οποίο έχασαν σε ισάριθμες περιπτώσεις.

Στο 17’ ο πρώην επιθετικός της Γουότφορντ με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ, αλλά λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γιαγκέλκα έκανε λάθος και στην προσπάθειά του να το διορθώσει, έκανε σκληρό τάκλιν στον Ζότα και αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Ρούμπεν Νέβες, που με εξαιρετικό τρόπο έκανε το 1-1 στο 44’.

Παρά το γεγονός ότι η Έβερτον έπαιζε με 10, ήταν καλύτερη και μάλιστα βρήκε το γκολ με τρομερό πλασέ του Ριτσάρλισον στο 67’. Τελικά, η Γουλβς δικαιώθηκε για την πίεσή της και με κεφαλιά του Χιμένες στο 80’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.