Aθλητικά NέαΧαστούκισε την… Κυρία η Τζένοα!

Χαστούκισε την… Κυρία η Τζένοα!

«Πνίγηκε» στη Γένοβα η Γιουβέντους!

Η απίστευτη Τζένοα υποχρέωσε τη «Γηραιά Κυρία» στην πιο βαριά ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από σχεδόν μια πενταετία(!), σαρώνοντάς τη με το εμφατικό 3-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην κορυφή της Serie A, με τις Μίλαν και -αν νικήσει την Πεσκάρα- Ρόμα να… καραδοκούν.

Η επικράτηση των «ροσομπλού», δε, αποκτάει μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς τα εξής, εκπληκτικά στοιχεία: Πρώτον, τελευταία φορά που η «Γιούβε» δέχτηκε τρία γκολ στο ιταλικό πρωτάθλημα ήταν στην εντός έδρας ήττα της (με το ίδιο σκορ) από την Ίντερ, τον Μάρτιο του 2012! Δεύτερον, ήταν Οκτώβρης του 2005, δηλαδή 11 χρόνια πίσω(!), όταν οι «μπιανκονέρι» είχαν… φάει τρία «τεμάχια» στο πρώτο 45λεπτο, τότε από τη Μίλαν! Και ένα τρίτο, πραγματικά, απίθανο στοιχείο, είναι ότι ο Τζιοβάνι Σιμεόνε (για όσους δεν το ξέρουν, είναι ο γιος του νυν τεχνικού της Ατλέτικο Μαδρίτης) σκόραρε και μάλιστα, δύο φορές απόψε, ακριβώς 6084 μέρες μετά το Γιουβέντους-Λάτσιο 0-1 το 2000, με το γκολ του… μπαμπά!

Ο 21χρονος ήταν «όλα τα λεφτά» για την ομάδα του, καθώς, με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά, μόλις στο 3’ και στο 13’, έδωσε… αέρα στους Γενοβέζους, που στο 29’ ξέραναν εντελώς τη Γιουβέντους, με τον Άλεξ Σάντρο να «γράφει» με αυτογκόλ το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 82’ με τον Πιάνιτς, γνωρίζοντας, τελικά, μία οδυνηρή ήττα και βάζοντας ξανά στο… κόλπο του τίτλου τους υπόλοιπους «μνηστήρες».

Σε αυτούς… φιρί φιρί το πάει να μπει και η τρομερή Αταλάντα! Η ομάδα του Μπέργκαμο πέρασε και από την Μπολόνια (0-2) και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή, «πιάνοντας» τη Λάτσιο στην 3η θέση. Από εκεί και πέρα, σπουδαία νίκη πέτυχε η Κάλιαρι, που επικράτησε 2-1 της Ουντινέζε, ενώ στο 1-1 έμειναν Κροτόνε και Σαμπντόρια.