Aθλητικά NέαΧαστούκι κι από Γκινγκάμπ για την Παρί

Χαστούκι κι από Γκινγκάμπ για την Παρί

Εκτός μάχης του τίτλου, κινδυνεύει να μείνει η Παρί Σεν Ζερμέν, λίγο πριν τελειώσει ο πρώτος γύρος στην Ligue 1, μετά την ήττα που υπέστη στο Ρουντουρού από την Γκινγκάμπ με 2-1. Με νίκη των Νις και Μονακό, η πρωταθλήτρια θα μείνει επτά και έξι πόντους μακριά από τις άλλες δύο διεκδικήτριες κι ασφαλώς το κλίμα αρχίζει να γίνεται όλο και πιο βαρύ για τον Έμερι, με την Παρί να μένει για 3η αγωνιστική σερί δίχως τρίποντο.

Στο πρώτο μέρος την καλύτερη στιγμή είχε η Γκινγκάμπ με τον Ντιαλό, ενώ στο 54ο λεπτό ο Τζόνσον εξουδετέρωσε δύσκολα προσπάθεια του Καβάνι. Τελικά η Γκινγκάμπ άνοιξε το σκορ με τον Σαλιμπούρ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Παριζιάνων μετά από κάθετη του Ντο και με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 70ο λεπτό σε μια άψογα εκτελεσμένη αντεπίθεση, ο Κοκό έβγαλε στον Μπριάν, αυτός με μία πάσαρε στον Ντε Πάουβ που με αριστερό πλασέ έγραψε το 2-0. Ο Έντινσον Καβάνι μείωσε σε 2-1 για την Παρί στο 80ο λεπτό, που σημείωσε το 17ο γκολ του στο πρωτάθλημα. H Παρί πίεσε στο φινάλε, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε τον βαθμό.