Aθλητικά Nέα«Χαρακίρι» από Μπασκόνια και… ψυχή από Φενέρ!

«Χαρακίρι» από Μπασκόνια και… ψυχή από Φενέρ!

Πέρασε και από την Μπασκόνια η Φενέρμπαχτσε! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άντεξε στο… θρίλερ της Βιτόρια και έφυγε με τη νίκη (74-72) για να ανέβει στο 5-1.

Μεγάλο ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά της η αναμέτρηση, με τον Κάλινιτς να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο και τους Βάσκους να κάνουν… χαρακίρι, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το ματς ήταν στον πόντο (70-71), αστόχησαν σε τρία διαδοχικά σουτ!

Πρώτοι σκόρερ των πρωταθλητών Τουρκίας ήταν οι Ντατόμε και Λοβέρν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 2-4, ξεχώρισαν οι Ντιόπ και Σενγκέλια με 17 και 15 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα για τη Φενέρ στο ματς (0-5), φτάνοντας στο +7 (6-13), στα μισά. Ωστόσο, η Μπασκόνια βρήκε πρωταγωνιστή τον Ντιόπ, ο οποίος την έσπρωξε στο να πάρει τον έλεγχο (16-15) και να κλείσει μπροστά την πρώτη περίοδο (20-18). Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά τους γηπεδούχους να είχαν το προβάδισμα (26-21). Στη συνέχεια, οι Τούρκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, φέρνοντας το ματς στα ίσα (26-26) και με το ντέρμπι να συνεχίζεται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ ήταν στο 33-33.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (47-47), μέχρι το 27’. Εκεί, η Μπασκόνια πάτησε το… γκάζι και τρέχοντας συνεχώς στον αιφνιδιασμό, έφτασε στο +7 (55-48), με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι είχαν το προβάδισμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Φενέρ είχε επιστρέψει (59-58) και παρά την αντίδραση του Σενγκέλια, ο Κάλινιτς ισοφάρισε 63-63, στο 35’.

Μαζί πήγαιναν οι δυο τους μέχρι τον Ντατόμε να βάλει μπροστά τους Τούρκους (67-69), αλλά τον Σενγκέλια να δηλώνει «παρών» για το νέο προσπέρασμα (70-69), στο 38’. Με 2/2 βολές από τον Κάλινιτς η ομάδα του Ομπράντοβιτς πέρασε μπροστά (70-71) και αφού η Μπασκόνια αστόχησε σε τρία σερί τρίποντα –και παίρνοντας δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση- οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-33, 55-48, 72-74.