Aθλητικά NέαΧαρά του ποδοσφαίρου με νικήτρια τη Λεβάντε

Χαρά του ποδοσφαίρου με νικήτρια τη Λεβάντε

Η πορεία τους εν πολλοίς έχει κριθεί, αρέσει και στις δύο να παίζουν ποδόσφαιρο, σκοπιμότητες ιδιαίτερες δεν υπήρχαν, οπότε η αναμέτρηση της Λεβάντε κόντρα στην Μπέτις εξελίχθηκε σε χαρά του αθλήματος, με γκολ και θέαμα.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν ακόμα πιο εύκολο από όσο μπορεί να αποτυπώνει το τελικό 4-2 και υπό πολλές προϋποθέσεις και κυρίως με δική της υπερβατική πορεία, μπορεί να ελπίζει ακόμα και σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, χωρίς όμως αυτό να είναι και πολύ πιθανό.

Όσο για την Μπέτις, η νίκη της επί της Εσπανιόλ, αποδείχθηκε απλά μια έκλαμψη, αφού όχι μόνο ηττήθηκε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να σώσει τα προσχήματα, καθώς βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 4-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λεβάντε προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Μαγιοράλ (21’) και Μπαρντί (35’), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πάτησε… φρένο, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ με τους Μοράλες (50’) και Ροσίνα (59’).

Τη χαλάρωση των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε τελικά η Μπέτις που μείωσε με τους Κανάλες (70’) και Χουάνμι (87’), διαμορφώνοντας το σκορ της αναμέτρησης.