Aθλητικά NέαΜπασκόνια – Ζάλγκιρις 60-74: Μια νίκη από την οκτάδα οι Λιθουανοί!

Μπασκόνια – Ζάλγκιρις 60-74: Μια νίκη από την οκτάδα οι Λιθουανοί!

Οι Λιθουανοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους κι έφτασαν στη 10η εφετινή νίκη τους στη regular season, απέχοντας μια νίκη από την οκτάδα.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου ο Ζακ ΛεΝτέι μείωσε σε 11-9 με 2/2 βολές κι εν συνεχεία η Μπασκόνια «έτρεξε» σερί 6-0 για το 17-9 στο 1:56 για το τέλος της περιόδου. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς προηγήθηκε με 17-13 στο 10′, ο Εντγκάρας Ουλάνοβας έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 21-21 στο 14:29 ωστόσο οι Βάσκοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-30 έπειτα από το καλάθι του Τορνίκε Σενγκέλια.

Ακολούθως η Ζάλγκιρις βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της, έκανε επιμέρους σκορ 10-21 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 45-51 στο 30′! Μάλιστα ο Λούκας Λεκαβίτσιους ανέβασε τη διαφορά στο +14 (53-67, 37:43) για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που δεν απειλήθηκε ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 60-74, κατακτώντας το έβδομο ροζ φύλλο στα τελευταία 10 παιχνίδια της.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74.